Gündem Haberleri

  CHP'li Koçtan Erdoğan'a 'Densizliğin bu kadarına pes'

  Ankara (ANKA)
  24.10.2005 - 13:56 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Başbakan Erdoğan’ın, Müsteşar Ömer Dinçer'in ünvanlarının YÖK tarafından geri alınmasıyla ilgili olarak bu kararın kendisini bağlamayacağını söylemesine sert çıktı. Koç, "Densizliğin, suçlamanın, yerini ve konumunu bilmeden konuşmanın bu kadarına pes" dedi.

  Haluk Koç parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, AKP iktidarının ve özellikle koşullandırılmış bir eğitim geleneğinden gelen Başbakan Erdoğan’ın milli eğitime ve ütniversitelere bakış açısı ve uygulamalarının ortada olduğunu kaydetti. "Cumhuriyetin Başbakanının kafasındaki gerçekten mali, idari ve akademik özerkliklerine yasal çerçevede sahip olan bir üniversite mi, yoksa kendi siyaset anlayışının kadrolaşmasının önünü açacak bazı arayışlar mı?" diye soran Koç, üç yıllık AKP iktidarının konuya yaklaşımının bu sorunun yanıtını verdiğini söyledi. Koç, Erdoğan’ın amacının, üniversitelerde kadrolaşmak, meslek lisesi mağduriyeti altında imam hatiplere yol açmak, türban konusunu tartışmak ve kendi düşüncelerini eğitim alanının tümüne egemen kılmak olduğunu ifade ederken, iktidarın üniversitelerle kavgasının yeni olmadığını belirtti.

  Haluk Koç, Erdoğan’ın son veciz nutkunda "kankası" yani Müsteşarı Ömer Dinçer’i savunduğunu anımsatarak, "Kimse bu kişiyi suçlayamazmış. Tencere dibin kara seninki benden kara. Bir yanda Tayyip Erdoğan, bir yanda intihal yapmış Ömer Dinçer. Hakkında en ağır akademik suçlama kesinleştirilen, bilimsel aşırma, hırsızlık suçu sabitleşen bir Başbakanlık Müsteşarını yanında tutmaya devam eden bir Başbakan" diye konuştu. Başbakan Erdoğan’ın YÖK’ün aldığı kararın kendisini bağlamayacağını övünçle açıkladığını dile getiren Koç, "Densizliğin, suçlamanın, yerini ve konumunu bilmeden konuşmanın bu kadarına pes" dedi.

  AB’ye girmenin, AKP ve Başbakan Erdoğan’ın sadece kendi görüşlerini Türkiye’ye uyarlamak için zaman kazanma stratejisi olduğunu savunan Koç, "AKP’nin Türkiye’yi eaşit haklara sahip bir AB üyeasi yapmak gibi bir gayreti yoktur" dedi.

  Van’da rektörlere yönelik protesto gösterilerini anımsatarak, "Sistemli, planlı bir kalkışma sergilenmiştir Van’da" diyen Koç, "Eğer AKP iktidarda olmasaydı, bu gaflet, bu delalet sergilenebilir miydi? İstanbul Fatih Camii’nde sergilenebilir miydi? Van’da rektörlerin arabaları yumruklanabilir miydi?" diye sordu.

  TUĞCU'DAN YORUM YOK

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, YÖK ile hükümet arasındaki gerginlikle ilgili yorum yapmaktan kaçınarak, konuyla ilgili soruyu "O konular sonra" diyerek geçiştirdi.

  Tülay Tuğcu, Ankara Valisi Kemal Önal’a iadei ziyarette bulundu. Vali Önal, "Ben de Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanımıza bu nazik davranışından ötürü teşekkür ediyorum. Bu zor görevinde kendisine başarılar diliyorum" dedi.

  Tülay Tuğcu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof.Yücel Aşkın’ın tutuklanması nedeniyle YÖK ile hükümet arasında tırmanan gerginlikle ilgili yorumunun sorulması üzerine, "O konular sonra, burada özel bir ziyarette bulunuyorum, onlar sonra" diyerek konuşmak istemedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı