CHP'li Kayışoğlu: Demokrasiyi güçlendirerek daha güçlü bir ülke olabiliriz - Bingöl Haberleri
Bingöl Haberleri

BİNGÖL HABERLERİ

  CHP'li Kayışoğlu: Demokrasiyi güçlendirerek daha güçlü bir ülke olabiliriz

  DHA
  10 Nisan 2017 - 14:35Son Güncelleme : 10 Nisan 2017 - 14:36

  CHP'li Kayışoğlu: Demokrasiyi güçlendirerek daha güçlü bir ülke olabiliriz

  Mesut BUDRAÇ/BİNGÖL, (DHA)- CHP Bursa Milletvekili Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, parlamenter rejim ve demokrasinin desteklenmesi halinde Türkiye'nin daha güçlü bir ülke olacağını söyledi. Kayışoğlu, "Vatandaşların bu değişikliğe, yetkilerin sınırsız olarak bir kişiye verileceğine 'hayır' diyeceğine inanıyoruz. Böyle bir maceraya sürüklenmeye hiç birimizin niyeti yok, parlamenter rejimi ve demokrasiyi güçlendirerek daha güçlü bir ülke olabiliriz" dedi.
  Pazar günü yapılacak halk oylaması çalışmaları kapsamında Bingöl'e gelen CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu İl Başkanı Ahmet Bazencir ile birlikte, parti binasında basın toplantısı düzenledi. Referanduma günler kala yaptıkları çalışmaların verimli geçtiğini belirten Kayışoğlu, parlamenter sistem ve demokrasinin güçlendirilmesi halinde Türkiye'nin daha güçlü bir ülke olacağını söyledi. Kayışoğlu, belirterek, şöyle dedi:
  "Vatandaşların bu paketin hepsini okumalarına gerek yok. Bir tanesini okusalar dahi 'hayır' denilmesi gerektiği net bir şekilde anlaşılıyor. Bu değişikliğin 8'inci maddesi, 104'üncü maddesi yani Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini düzenliyor. Birçok maddede de aslında başkanın yetkileri düzenleniyor. Esasen Başkanlık olarak düzenlendiği, amacın bu olduğu ama halkta başkanlığa karşı söylem olarak cumhurbaşkanlığı olarak denildiğini biliyoruz. Başkanın yetkilerinin düzenlendiği 104'üncü madde, 'Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanına, yani Başkana aittir' deniliyor. Bütün rejim değişiyor, hükümet bir kişi oluyor. Bütün yargıyı şekillendiriyor. Yüksek yargıyı da tek kişi atıyor. Vatandaşların bu değişikliğe, yetkilerin sınırsız olarak bir kişiye verileceğine 'Hayır' diyeceğine inanıyoruz. Böyle bir maceraya sürüklenmeye hiç birimizin niyeti yok, parlamenter rejimi ve demokrasiyi güçlendirerek daha güçlü bir ülke olabiliriz. Biz bu ülkeyi seviyoruz, hepimiz aynı gemideyiz. Bütün vatandaşlarımızı oy kullanmaya ve bu konudaki hassasiyetlerini göstermeye davet ediyorum."

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  BingölBugün21 ºCÇok Bulutlu
  • Cuma20 ºC
  • Cmts22 ºC
  • Pazr22 ºC
  • Pzts18 ºC
  • Salı19 ºC
  • Çarş21 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı