Gündem Haberleri

  CHP'li Kart'tan ilginç iddia

  ANKA
  18.02.2011 - 13:08 | Son Güncelleme:

  CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Kayseri dosyası ile ilgili yeni bir iddiayı gündeme taşıdı. Kart, Silivri ile Kayseri’de yaşanan yolsuzluk iddiaları ile ilgili bağlantıyı değerlendirirken, Silivri Savcısı Zekeriya Öz’ün Kayseri’de yaşanan yolsuzluk dosyası ile ilgili delilleri kararttığını iddia etti.

  Kart, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Kayseri’de yaşanan yolsuzluk dosyası ile Ergenekon Davası arasında bağlantı olduğu iddiasını gündeme taşıyarak Silivri savcılarının Kayseri yolsuzluğu ile ilgili delilleri kararttığını öne sürdü.

  Kayseri davasının Ergenekon davası ile birleştirildiğini anlatan Kart, iki konu arasındaki bağlantıyı şöyle anlattı:

  “Şüphelilere yönelik çalışmalar devam ederken 02.01.2010 tarihinde Hacı Ali Hamurcu isimli bir şahıs, Organize Şube Müdürlüğüne ihbarda bulunmuş, ihbarın içeriğinde ise özetle; ‘Ergenekoncuların avukatlığını yapan Yusuf Erikel Benim daha önceden avukatlığımı yaptı, şu an hükümlü olduğum için azl oldu. Avukat Yusuf Erikel’in Cağaloğlu’nda Bab-ı Ali Caddesindeki yazıhanesinde saklı bir senet var. Bu senedin üzerinde Hacı Ali Hamurcu yazıyor ve senedin meblağı 10 trilyon Türk lirası. Yusuf Erikel’in etrafına topladığı 7 kişilik astsubay ve subaylardan oluşan bir şebeke var. Bu şebeke bugün Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne giderek bu çeki tahsil edecekler. Bana komplo kurdular, bana tuzak kurdular. Bu parayı tahsil edecekler ve Ergenekon’a aktaracaklar. Ne olur bunu durdurun?’ şeklinde beyanda bulunmuştur.”

  Yapılan aramalarda, Hacı Ali Hamurcu’nun sözünü ettiği senedin aslının Yusuf Erikel’de bulunduğu iddianamenin 8. sayfasında tutanak altına alındığını belirten Kart, iddianameye göre bu davanın aynı mahkemede devam eden 2009/85 esas sayılı dosya ile birleştirilmesinin talep edildiğini kaydetti.

  SAVCI DELİLLERİ KARARTTI

  Kart, Silivri Savcısı Zekeriya Öz’ün, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yolsuzluk dosyasına ait gelen delilleri kararttığını iddia ederek şöyle dedi:

  “Ergenekon bağlantılı soruşturmayı sürdüren Silivri Savcısı, bu olayla bağlantılı olmayan, doğrudan Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olan somut ve ciddi bir takım bulgulara görevi sebebiyle muttali oluyor. Muttali olunan bu belgelerin bir anlamı, 14600 e kadar olan tahsilat fişlerinin tamamen ya da önemli bir bölümünün sahte olma ihtimalidir. Böyle bir durumda ilgili Cumhuriyet Savcısının hiç tereddüt etmeden, TCK’nun 279 ve müteakip maddeleri gereğince, yetkili Makam durumunda olan Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına olayı ihbar etmesi gerekir. Yasal düzenleme açık ve amirdir."

  Kart, Öz’ün, TCK’nun 204, 220, 252, 257 maddeleri kapsamında kaldığı anlaşılan ve 3628 sayılı yasa gereğince, Özel Yetkili Savcılık makamına ihbar edilmesi gereken bir soruşturmayı bilerek ve kasden engellediği suçlamasını getirdi.

  Kart, “En önemlisi de; bir savcı suç olduğunu bile bile bu bulguları neden gizler? Neden buna ihtiyaç duyar? Neden yasal gereğini yapmaz? Bunun anlamı maalesef açıktır; Türkiye Cumhuriyeti'nde artık bazı savcılar, cumhuriyetin ve hukukun savcısı olmak yerine, Hükümet’in savcısı olmayı tercih etmişlerdir” dedi.

  Kart, savcılık makamı Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yukarıda sözü edilen 10 trilyonluk senedin aslını istemesi üzerine, senet aslının bulunamadığını cevaben bildirdiğini de kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı