MERSİN HABERLERİ TARSUS HABERLERİ

CHP’li kadınlardan, müftülerin nikah kıymasına tepki

DHA
31.07.2017 - 16:17Son Güncelleme :
DHA

MERSİN’in Tarsus İlçesi CHP Kadın Kolları Başkanı Süreyya Tokgönül, müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısına tepki göstererek, tasarının çocuk gelinlerin çoğalmasına neden olacağını söyledi.
CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Süreyya Tokgönül, parti binasında konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Türkiye'de evlendirme memuru sayısında bir sorun olmadığını belirten Tokgönül, "Buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesi sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması içindir. Türkiye’de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir" dedi.
ÇOCUK GELİNLERE İZİN VERMEYECEĞİZ
Tokgönül, müftülük kurumunun İslam ile özdeş olduğunu kaydederek, konuşmasının devamında şunları söyledi:
"Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açılması Türkiye’deki aile yapısına dini bir dayatmadır. 12 yaşında imam nikâhına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikaha, çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz. Hukuk Devleti olmakla, kadınlar evlenirken Medeni Kanunla hakları güvence altına alınmıştır. Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da laiklik ilkesine aykırıdır. Ancak endişe ile görüyoruz ki, iktidar bu ve bunun gibi uygulamalarla laik düzeni yavaş yavaş ve sinsice yok etmeye çalışmaktadır. Bir arada yaşamamızı sağlayan laikliğe açılan her gedik, toplumsal kutuplaşmayı derinleştirecektir. Bugün daha net görüyoruz ki siyasi iktidarın son yıllarda dava dediği şey laik düzenin yıkılması davasından başka bir şey değildir. Biliyoruz ki, bu düzenlemeyi getirenlerin en büyük korkusu, direnen, mücadele eden kadınlardır. Türkiye’de kadınların sosyal statüsü 1926 medeni kanunu ile resmen tanımlanmıştır. Bizlere düşen, bu medeni kanunu daha ileriye taşımaktır. Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olduğumuzu ve mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz. Bu düzenlemeyi derhal geri çekin."

Tolunay DUMAN/TARSUS(Mersin), (DHA)

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tarsus haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Tarsus haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP’li kadınlardan, müftülerin nikah kıymasına tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:24
 • Guneş
  06:43
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  15:40
 • Akşam
  18:11
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı