ANKARA HABERLERİ

CHP'li İrgil: Çocukları ideolojilerimize göre şekillendirmek için zorlamak da bir tecavüzdür

DHA
26.07.2017 - 11:34Son Güncelleme :
CHPli İrgil: Çocukları ideolojilerimize göre şekillendirmek için zorlamak da bir tecavüzdür
DHA

Nursima KESKİN / ANKARA, (DHA) - CHP'li  Milletvekili Ceyhun İrgil, eğitimde son aylarda yapılan değişiklikle Milli Eğitim Bakanlığının çocukları önemsemeyen kararlara imza attığını ileri sürerek "Çocukların aklına, vicdanına, gelişimlerine saldırmak çocukları suistimal ederek kendi ideolojilerimize göre şekillendirmek için zorlamak da bir tür tecavüzdür. Siyasi anlayışlar ve salt iktidar uğruna tek tip nesnel olmayan eğitim anlayışını terk edin" dedi. 
CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında eğitim alanında son 4 ayda yapılan değişiklikleri anlattı. Ceyhun İrgil, iktidarın çağdaş ve laik eğitime karşı taarruza geçtiğini savunarak şöyle konuştu: "Milli Eğitim Bakanlığı rehber öğretmenlerle ilgili yönetmelik değişikliğini Başbakanlığa gönderdi. Rehber öğretmenlerin çalışma saatleri haftada 40 saate çıkarılıyor ve angarya görevler yükleniyor. Psikolojik danışmanlık ibaresi kaldırılıyor ve öğretmenlerin asıl sorumluluğu yok edilmiş oluyor. Okullarda çocukların dertlerini, sorunlarını dinleyen veyahut çocukların başlarına gelen istenmeyen taciz ve istismarları takip edebilecek öğretmenleri devreden çıkarmak. Bu öğretmenleri gereksiz evrak işlerine boğup nöbete dikmek." 

Ceyhun İrgil, Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği ile devletin barınma hizmeti vermesi gereken 10-13 yaş öğrencilerinin özel yurtlara teslim edildiğini kaydederek şöyle devam etti: "Karaman, İzmir, Aladağ ve daha pek çok yerde yaşanan vahim olaylara rağmen böyle bir yönetmelik değişikliği çocukların istismara açık hale getirilmesidir. Ayrıca MEB'in İmam Hatip Liselerine gönderdiği yazıya göre hafızlık projesi kapsamında ortaokulda Kuran Kursuna giderek hafızlık eğitimi alan ama TEOG'a girmeyen öğrencilerden hafızlık belgesi sahibi olanlara aistediği İmam Hatip Anadolu Lisesine gidebileceği yer alıyordu. Peki bu  İmam Hatip Lisesine girmek için TEOG'a aylarca çalışmış çocuklara karşı haksızlık değil midir? MEB'in kamuoyuna duyurduğu yeni müfredaa göre Atatürk ve inkılapları konuları seyreltildi. Evrim teorisi çıkarıldı, cihat kavramı getirildi, Fen, Matematik ve Biyoloji dersleri azaltıldı. Maliye Bakanlığı kamu taşınmazları üzerinde eğitim ve yurt faaliyetleri için tesis  edilmesine ilişkin yönetmeliği yayımlandı. Buna göre bakanlık eğitim alanında diyanetin belirleyici olmasının önünü açtı. Dİyanet'e MEB yetkisi verilmiş oldu."

Ceyhun İrgil, MEB'in çocukları önemsemeyen kararlara imza attığını iddia ederek şu ifadeleri kullandı: "Böyle kararlar çağdaş ve laik eğitim anlayışıyla bağdaşmaz. Ancak asıl vahim olan çocukların  ruhlarına, bedenlerine, kalplerine yapılan saldırı. Çocukların aklına, vicdanına, gelişimlerine saldırmak çocukları suistimal ederek kendi ideolojilerimize göre şekillendirmek için zorlamak da bir tür tecavüzdür. Siyasi anlayışlar ve salt iktidar uğruna tek tip nesnel olmayan eğitim anlayışını terk edin."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP'li İrgil: Çocukları ideolojilerimize göre şekillendirmek için zorlamak da bir tecavüzdür haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

28 Eylül 2018, Cuma
 • İmsak
  05:11
 • Guneş
  06:35
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  16:05
 • Akşam
  18:44
 • Yatsı
  20:02
Sayfa Başı