Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'li İnce: Hizbullah dosyası adli tıpta bekletildi

  Mehmet YİRUN/ÇORLU (Tekirdağ), (DHA)
  29 Ocak 2011 - 15:19Son Güncelleme : 29 Ocak 2011 - 15:19

  CHP Grup Başkan Vekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Hizbullah dosyalarının Yargıtay’da değil Adli Tıpta bekletildiği söyledi. İnce, "İktidar partisi, Danıştay, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi’ni kuşatmak istiyor. Yüksek yargı ele geçirilerek fethedilmek isteniyor. Hizbullah olayında Yargıtay suçlanıyor aslında dosyalar Yargıtay’da değil Adli Tıpta bekletilmiştir" dedi.

  CHP Grup Başkan Vekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Çorlu İlçesi’nde CHP’li belediye tarafından işadamlarına yönelik düzenlediği toplantıya katıldı. Yaklaşık 200 işadamının yer aldığı toplantı basına kapalı yapılırken, toplantıdan önce gazetecilere açıklamalarda bulunan CHP’li İnce, iktidarı eleştirdi ve yüksek yargıyı ele geçirmeye çalışmakla suçladı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP’li İnce şöyle konuştu:

  "Ben de böyle bir başbakan görmedim. Çiftçiye ’Al ananı git’ doktora ’İğne yapmayı bilmiyorsun’ diyen, öğrencilere ’örgütlü güç’ olarak niteleyen, halkı ile işçiyle, muhalefetle, ordu ile kavgalı Cumhuriyet tarihinde böyle bir başbakan yok. Yani tarih liderleri sözleri ile yazacak. ’Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’, ’Yurtta sulh, cihanda sulh’ dediğimiz zaman aklımıza Atatürk gelir. ‘Namuslularda Namussuzlar kadar cesur olmalıdır’ dediğimizde aklımıza İsmet İnönü gelir. ’Artistlik yapma ulan, al ananı git’ denildiğinde de aklımıza Tayyip Erdoğan aklımıza gelir. Yani bende böyle bir başbakan görmedim."

  HİZBULLAH DOSYASINI ADLİ TIP BEKLETTİ

  Türkiye’de, Danıştay, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi’ni kuşatılmak istendiğini ifade eden İnce, Hizbullah dosyalarının adli tıpta bekletildiğini öne sürdü. Yargıtay’ın 10 yıldır Hizbullah dosyasını halledemediğini savunan İnce, şöyle konuştu:

  "Yargıtay 10 yılda bu dosyayı halledemedi bunun içinde Hizbullahçılar serbest’ denilerek kamuoyuna yalan söyleniyor. Bu doğru değildir, o dosya 5 yıldır adli tıpta, Yargıtay’da ise 5 ay beklemiştir. Dolayısıyla kuşatılmış yandaş olan Adli Tıp’tır bu doğru anlatılmıyor, kamuoyunda. Çünkü amaç; yüksek yargıyı kuşatmak, fethetmek, başkalaştırmaktır. Seçime giderken bazı gerçekleri ortaya koyalım. Şuan ülkenin en büyük sorunun başında yoksulluk, yolsuzluk, işsizlik, borçlu olan bir ülke var. Borçlu olan vatandaş bizim buna çözüm önermek bizim gündemimiz bu.

  Seçime giderken gerçekleri ortaya kolayım ülkede yolsuzlukları bitirmek gerekir. Buna da yapabilmek için önce siyaset kurumlarından başlamak lazım. Dokunulmazlıkların kalkması lazım 714 dosya, bir milletvekilinin 18 dosyası var. Böyle bir parlamento yolsuzluğu bitirebilir mi? Türkiye’nin gündemi bu olmalı.İnsanlarımızın açlığı olmalıdır. Eğer bu ülkede Muğla’da, Milasta bir gazimiz açlıktan ve soğuktan ölmüşse Türkiye bunu konuşmalıdır. 300 bin öğretmenin atanamayarak açıkta kaldığı ülkemizde bunları konuşmak lazım. Medya susturuldu, yüksek yargıyı ele geçirmek için her şey yapılıyor. Muhalefete baskı yapılıyor. Milletvekillerinin telefon görüşmeleri internet sitelerinde geziyor. Herkes her yerde her şekilde dinleniyor. Bunlar başbakanın kontrolünde yapılıyor."

  İnce, bir gazetecinin "Siz de dinleniyor musunuz?" sorusu üzerine bu konuda şüphesi olmadığını, dinlendiğini belirterek, "Bunların hepsini yapılacak olan seçimde CHP’nin tek başına iktidar olduğu zaman çözeceğiz" diye konuştu.

  İşadamları toplantısına katılan CHP’li Muharrem İnce, gece yarısı Çorlu’dan ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı