Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'li eski vekilden provokatöre uçan tekme

  Abdullah YILDIRIM/İSTANBUL
  13.06.2013 - 15:40 | Son Güncelleme:

  CHP'li eski milletvekili Çetin Soysal Taksim Meydanı'nda polise taş atan göstericiye müdahalede bulunurken görüntülendi.

  Taksim’de Salı günü polis yaşanan olaylar sırasında yüzlerinde gaz maskesi olan, sivil kişiler ellerinde taşlarla sürekli polise saldırdı. Polise taş atılmaması konusunda çağrılar yaparken, TOMA’ya taş attığı öne sürülen bir kişi büyük tepki çekti. Kazancı yokuşunun başında bulunanlar kendilerine doğru kaçan bu kişiye anında tepki gösterdi. Aralarında CHP Parti Meclisi Üyesi Çetin Soysal ile Beşiktaş, Fenerbahçe formalı kişiler ve başka siviller taş atan bu kişiye “Ne yapıyorsun sen” diye tepki gösterdi. Atılan tekme ve yumruklar karşısında şaşkına dönen ve linç edilmekten kurtulan kişi kaçarak uzaklaştı. Bu kişinin polislerin arasına kaçtığı öne sürüldü.

  CHP Parti Meclisi Üyesi Çetin Soysal, Salı akşam saatlerinde polise taş atan kişilere uçan tekmeyle müdahale etmesiyle ilgili “Bunlar barışçıl gösteri için oraya gelmiş insanlar değil. Bu tahrik edici ve ortalığı karıştırıcı bir takım insanların orada dolaştığını artık görmemek imkansız. Benim müdahalem de o müdahaledir. Bunlar provokatör. Polis bunların kimliğini açıklasın” dedi. Çetin Soysal, o gün toplamda dokuz kez tüm meydana biber gazıyla polisin müdahale edildiğini belirterek, şunları söyledi:

  ÖNCE UYARDIM

  Gün boyu biber gazına maruz kaldık ve otele sığındık. Otelde mağdur olanların tedavileriyle meşguldük. Bir taraftan da dışarıdaki olayları izliyorduk. Polise taş atanları gördük. Onları da sesimle duyurmaya çalıştım ve müdahale etmeye çalıştım. O arada bir refleksle gittiğimde bu kişinin de birkaç kez taş attığını gördüm. Onu uyardım ama taş atmaya devam etti. Buradaki gerçek eylemcilerin de yardımıyla müdahale etme gereğini hissettim.
  Olayla ilgili başka bir iddia ise, bazı yaşı küçük çocukların polis araçlarına taş attığı, bu kişinin de taş atan çocuklara taş atarak karşılık verdiği ve sonrasında eylemcilerin müdahale etmesiyle oradan uzaklaştığı şeklinde.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı