Gündem Haberleri

  CHP'li Ersin: Kandil’den gelenler Meclis'e girecek

  Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA)
  20.11.2009 - 15:02 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Kandil’den gelen ve Habur’da alkışlarla karşılanan PKK’lıların önümüzdeki dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altına milletvekili olarak girebileceklerini söyledi. Ersin, ayrıca Başbakan Erdoğan'ın özel istihbarat örgütü kurarak muhalifleri dinlediğini iddia etti.

  TBMM İnsan Hakları İnceleme ve Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği komisyonları üyesi CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Nurettin Yeşilbağ ile görüşen Ersin, ‘Şehit ailelerinin, ülkesini seven tüm vatandaşların, ‘Nereye gidiyoruz, bölünüyor muyuz?’ şeklinde soru sordukları bir dönemin içinden geçiyoruz” dedi.

  ‘Kürt açılımı’nın asıl adının ‘PKK açılımı’ olduğunu öne süren Ahmet Ersin, “Asıl amaç süreci hafifletmektir. Açılım, ABD, Kandil, İmralı ve Başbakanlık arasında birlikte hazırlanmış bir projenin hayata geçirilmesidir. Habur’da yaşanan rezalet, gelen teröristlerin ayağına yargıç ve savcı göndererek, çadır mahkemesi kurarak bu kişilerin serbest bırakılması... Neymiş, suça karışmamışlar, nereden biliyorsun? CV’lerini mi gördün? Kim onların suça karışmadığını söyledi?” diye konuştu. Ersin, ilk milletvekilliği seçiminde, teslim olan PKK'lılardan bazılarının seçilerek Meclis'e gireceğini iddia ederek, “Yaşanan son olaylar, çökmüş olan terörle bir yere varılamayacağı tezinin aksini ispatladı. Bunlar, terörle bir noktaya varılacağını kanıtladılar. PKK, artık ‘Bugün bu tavizleri aldık, biraz daha devam edersek istediğimizi alırız’ diyor. Habur olayı PKK’ya özgüven kazandırdı” diye konuştu.

  İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneği Bakanı Nurettin Yeşilbağ ise Habur’da yaşanan olayların kendilerini çok rencide ettiğini, yaralarının bir kez daha dağlandığını belirterek, “Başbakan ‘Teröristin annesi de Fatiha okuyor oğlunun cenazesi başında’ diyor. Onun Müslüman olması, oğlunun başında Fatiha okuması ayrı bir konu. Bu benim çocuğumun dağa çıkış nedeni ile onun çocuğunun dağa çıkış nedenini eşit mi kılıyor? Benim oğlum bu memleketini korumak için dağda terörist peşindeyken şehit ediliyor, onun oğlu da bu ülkeye kurşun sıkarken ölüyor. Şimdi onun oğluyla benim oğlumu aynı kefeye mi koymamız gerekiyor? Aynı dua okunuyor diye aynı şekilde mi değerlendireceğiz? O zaman madalya da verelim bari” diye konuştu. Yeşilbağ, “Açtılar bomboş bir paket. TBMM’de olan ve terör örgütüne desteğini açık söyleyen parti ‘Beni değil, Öcalan’ı muhatap alın’ diyerek kendini ihbar ediyor. O partinin milletvekilleri bu vatandaşın vergileriyle maaş alıyor ve vatanın bölünmez bütünlüğü için namus sözü veriyor. Namus bu kadar ucuzladı mı? Bu bölünme değilse nedir?” dedi.

  ‘BAŞBAKANIN ÖZEL İSTİHBARAT ÖRGÜTÜ VAR’

  Ziyaretinde telefon dinlemeleriyle ilgili de konuşan CHP'li Ahmet Ersin, milletvekillerinin yüzde 90’ının dinlenme endişesi taşıdığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel istihbarat örgütü kurarak muhalifleri dinlediğini ileri süren Ersin, şunları söyledi:

  “Meclis Başkanı, ‘inanmıyorum’ diyor ama neye dayanarak bunu söylüyor bilmiyoruz. 70 milyon insan dinlenme endişesi taşıyor. AKP korku yaratmak istiyor. Başbakanın özel istihbarat örgütü var. Muhalefet yapan kişileri dinleyip kıstırmak istiyor. 2003 yılında yolsuzluklarla mücadele için kurulan bu yapı, yolsuzluklar kendilerine dönünce muhalifleri dinlemeye başladı. 11 dinleme aracı ithal edildi. İki yıldır, ‘Bu araçlar nerede kullanılıyor?’ diye soruyorum. En son ‘gizlidir söyleyemeyiz’ diye yazı gönderdiler. Araçlardan ikisi bu yasadışı grubun elinde. Medyada tanınmış kişileri dinleyerek bu kişiler hakkındaki bilgileri yandaş medyaya servis ediyorlar.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı