Gündem Haberleri

  CHP'li Ersin 3 MİT mensubuyla görüştü

  A.A
  20.12.2009 - 18:57 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Ergenekon soruşturması kapsamında Erzurum'da tutuklu bulunan 3 MİT mensubu ile görüşme yaptı.

  Ersin, CHP Erzurum İl başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Erzurum H Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan MİT Erzincan Şube Başkanı ve 2 MİT personeli ile görüştüğünü söyledi.

  MİT binasına 20-30 polisle baskın yapılmasının ve MİT Erzincan Şube Başkanı ile 2 personelinin gözaltına alınıp tutuklanmasının, 2937 sayılı MİT yasasının 26. ve 27. maddesine aykırı olduğunu belirten Ersin, şunları kaydetti:
  “MİT personeli hakkında soruşturma, tutuklama gibi işlemler yapılacaksa mutlaka Başbakanın onayı gerekir. Maalesef, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı bu gerekleri yerine getirmeden, paldır küldür baskın yapıyor ve MİT Başkanı ile 2 personelinin önce gözaltına alınıp sonra da tutuklanmasını sağlıyor. Bu tamamen yasaya aykırı bir durumdur. Hele hele hukukçu bir kişinin dağ kanunlarını uygulaması söz konusu olamaz. Burası Türkiye, hukuk devleti. Herkes kanuna bağlıdır ve saygılı olmak zorundadır. Yasalara aykırı işlem yapmak kimsenin haddi değildir. Dolayısıyla yapılan işlemin doğru olmadığını düşünüyorum.”

  Görüşmesinde, MİT görevlileri hakkında dişe dokunur bir suçlamanın olmadığını öğrendiğini belirten Ersin, “Onlar, Ergenekon örgütü ile bağlantılı olduğu iddiası üzerine gözaltına alınıp, tutuklanıyorlar. Bir de Albay Dursun Çiçek'e ait olduğu ileri sürülen, İrtica ile Mücadele Eylem planı kapsamında, bu planı uygulamaya geçirdikleri ileri sürülüyor” dedi.
  MİT Erzincan Bölge Başkanının 1 Temmuz'da Ankara'dan Erzincan'a tayin edildiğini hatırlatan Ahmet Ersin, “İki ay ailesini yerleştirmekle geçmiş ve bir ay sonra bu olay başına geldi. Bu kadar kısa sürede Ergenekon örgütü ya da İrticayla Mücadele Eylem Planının uygulamaya geçilmesinin söz konusu olması mümkün değildir” diye konuştu.

  Ersin, uyduruk bir takım itirafçı ve gizli tanıklarla, toplumun en dürüst, namuslu insanlarının Ergenekon suçlamalarıyla cezaevlerinde çürümeye terk edildiğini savunarak, “Şimdiye kadar yaşanan buydu. Bugün yaptığım görüşmelerde, aldığım izlenimler neticesinde Erzincan'da ve Erzurum'da yapılanların bundan farklı olmadığını gördüm” dedi.
  CHP'li Ersin, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve askeri cezaevinde bulunan personelle ise görüşme yapamadığını belirterek, “Tutuklu askerlerimizle de görüşecektim fakat Milli Savunma Bakanlığı'ndan izin alınması gerekiyormuş. Milli Savunma Bakanı Özel Kalem Müdürü ile izin verilmesi için görüştüm. Onlar da bir takım görüşmeler yapacak. Yarın önce askeri cezaevine, sonra da Erzincan'a gideceğim” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı