GAZİANTEP HABERLERİ

CHP'li Ekici'den, Başbakan'a IŞİD ve PYD sorusu

DHA
28.03.2016 - 12:17Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, aileleri tarafından evden kaçarak IŞİD-PYD gibi terör örgütlerine katıldıklarına yönelik başvuru yapılan kaç kişi olduğunu Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sordu.

CHP Milletvekili Akif Ekici, terör örgütlerine katıldıklarından şüphelenilen ve ailelerinin bu konuda başvuruda bulunduğu kişiler hakkındaki resmi verilerin açıklanması talebiyle önerge verdi. Ekici, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun cevaplaması istemiyle verdiği önergesinde, din, etnisite, maddiyat gibi çeşitli motivasyonlarla binlerce gencin kandırılarak IŞİD-PYD gibi terör örgütlerine katıldığını kaydederek, çocuklarının evden kaçarak IŞİD-PYD ye katıldığına dair emniyete başvuruda bulunan pek çok aile bulunduğunun da altını çizdi.

Ankara, Suruç ve İstanbul'daki hain saldırıları gerçekleştiren teröristlerin, aileleri tarafından önceden emniyete 'kayıp' olarak bildirildiğini anımsatan Ekici, bu durumun 'kayıp' başvurularında gerekli ciddiyetin gösterilmediğinin bir kanıtı olduğunu ifade etti.

Ekici, önergesinde şu sorulara cevap verilmesini istedi:

"Nisan 2011'den bu yana aileleri tarafından kayıp ihbarında bulunulan 15 yaş ve üstündeki kişi sayısı nedir? Bu kişilerin yıllar ve şehirler bazındaki detayları nelerdir? Bu başvurulardan kaçı bulunmuştur? Nisan 2011'den beri çocuklarının IŞİD'e katılmak üzere evden kaçtığına dair yapılan başvuruların sayısı nedir? Bunların yıllar ve şehirler bazındaki detayları nelerdir? Nisan 2011'den beri çocuklarının PYD'ye katılmak üzere evden ayrıldığına dair yapılan başvuruların sayısı nedir? Bunların yıllar ve şehirler bazındaki detayları nelerdir? Nisan 2011'den bu yana IŞİD ve PYD saflarına katılmak üzere Irak ve Suriye'ye geçen kaç T.C. vatandaşı vardır? Bunlardan ölen ve geri dönenlerin sayısı nedir? Nisan 2011'den bu yana, Türkiye'de IŞİD ve PYD'ye militan sağlamak üzere kurulan dernek ve örgütlerin yıllar itibarıyla sayısı nedir? Bu dernek ve örgütlerle ilgili nasıl bir işlem yapılmaktadır? Kaçı kapatılmıştır? Bu kapsamda gözaltına alınan, tutuklanan kişi sayısı nedir? Aileleri tarafından IŞİD, PYD gibi örgütlere katılmak üzere evden ayrılan ve kayıp başvurusu yapılan kişilerle ilgili nasıl bir işlem yapılmaktadır?"

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden CHP'li Ekici'den, Başbakan'a IŞİD ve PYD sorusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 12 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'li Ekici'den, Başbakan'a IŞİD ve PYD sorusu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı