HATAY HABERLERİ

CHP'li Dudu: Amaç köylüyü engellemek mi?

DHA
08.04.2016 - 12:29Son Güncelleme :
DHA

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, İskenderun’daki 2B arazilerinin rayiç değerinin üzerinde satışa çıkarılmasına tepki göstererek "Amaç, köylünün bu arazileri almasını engellemek mi?" dedi.
Dudu, termik santrallere kül depolama sahası yapılması için yatırımcıların önünü açmak üzere 2B arazilerine fahiş rayiç bedelleri konduğu yönünde duyumlar aldıklarını ifade etti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Dudu, Hatay’ın İskenderun İlçesine bağlı Amanoslar Dağı eteğine 15 kilometre mesafede olan Akarca Köyü sakinlerinin zilyetliğinde bulunan köy ve yayla arazilerinin; 6292 sayılı 2B Yasası kapsamında satışa çıkarıldığını anımsattı. Duru, şunları kaydetti:

"Mahalle statüsü kazanan İskenderun’un Akarca Köyü ile Amanoslar Dağının Zirvesindeki Peynirlik Esenbek Yaylaları, 2-B kapsamında satışa çıkarılmıştır. Ne var ki satış fiyatları, asgari ücretle geçinen ve emekli olan kişilerden oluşan köylülerin satın alamayacağı değerden belirlenmiştir. Akarca Köyü arazileri metrekaresi 30-60 TL, yayla arazileri metrekaresi 10-15 liradan satışa çıkarılmıştır. Bu satış fiyatları, alım gücü çok düşük olan köylüleri derinden üzmüştür. Söz konusu satış rakamları kim tarafından hangi yöntemle belirlenmiştir? Akarca Köyü’ne yakın Bitişik Köyü’nde araziler metrekaresi 4 TL, yaylalar 2 TL üzerinden satılarak, tapu verilmektedir. Hal böyle iken Akarca Köyü’ndeki fahiş orandaki bu satış rakamlarını nasıl açıklıyorsunuz? İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bilgin, 28 Ocak 2016 tarihinde Akarca Mahallesi, Kaledibi Mahallesi ve Bitişik Mahallesi kıraç arazilerine metrekaresi 0.27, taban arazilerine 0.48 TL, sulak arazilerine 0.65 TL üzerinden rayiç değer biçildiğini bildirmiştir. Belediye 1 TL altında rayiç bedel belirlerken, Akarca Köyü 2-B arazilerine metrekaresi 30-60 TL tutarında değer biçilmesini nasıl açıklıyorsunuz?"

Akarca Köyü'nde yaşananların yasanın ruhuna ve gerekçesine aykırı olduğunu vurgulayan Duru, şöyle devam etti:

"Akarca Köyü civarında  İskenderun’daki çok sayıdaki termik santral için kül depolama sahası düşünüldüğü, bu nedenle gerçek rayiç bedellerin üzerinde arazi satış rakamları belirlenerek köylülerin önünün kapatıldığı, termik santral girişimcilerinin 2B arazilerinden yararlandırılmak suretiyle önünün açıldığı yönünde duyumlar alınmaktadır. Akarca Köyü Bölgesi’nde Kül Depolama Sahası konusunda bir proje var mıdır?"


Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA)
RÇ (EŞ) (8.4.2016, FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hatay haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hatay ilinden CHP'li Dudu: Amaç köylüyü engellemek mi? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 12 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'li Dudu: Amaç köylüyü engellemek mi? haberi güncellenecektir.

HATAY NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:35
 • Guneş
  07:13
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  18:58
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı