Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'li Çöllü'den Şahin'e "Bana ne ya" sorusu

  A.A
  10 Ekim 2008 - 16:21Son Güncelleme : 10 Ekim 2008 - 16:21

  CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e, Deniz Feneri davasına ilişkin “Bana ne ya...Bunların benim iktidarımla, hükümetimle ne ilgisi var?” şeklinde yaptığı açıklamaların “ne anlama geldiğini” sordu.

  CHP'li Çöllü, yazılı soru önergesinde, Bakan Şahin'in, Antalya'da yaptığı bu açıklamasının kamuoyuna yansıdığını ve TBMM tutanaklarında yer aldığını belirterek, bazı ülkelerdeki Türk vatandaşlarından para toplayan holdinglerin faaliyetlerinin TBMM Araştırma Komisyonunun 'Sonuç ve öneriler' bölümünde ilgili
  cumhuriyet savcılıklarınca gereğinin takdir ve ifası için, Adalet Bakanlığına raporun bir örneğinin gönderilmesi gerektiğinin ifade edildiğini hatırlattı. Çöllü, sözkonusu raporun Adalet Bakanlığına ulaşıp ulaşmadığına ilişkin bilgi istedi.

  Çöllü, önergesinde şunları kaydetti:
  “Sözkonusu rapor, bakanlık tarafından hangi Cumhuriyet Başsavcılıklarına, hangi tarihlerde gönderilmiştir? Raporda yer alan hususlarla ilgili, hangi şirketler ve şirket ortakları hakkında inceleme ya da soruşturma yapılmıştır.
  Alman makamlarından yalnızca mahkeme kararı mı istenmiştir?. Yoksa, bütün dosya ekleriyle birlikte mi istenmiştir? Her iki konuda da mağdur olan Türk vatandaşları olduğuna göre, bu süreçlere (Bana ne ya...Bunların benim iktidarımla, hükümetimle ne ilgisi var?) yaklaşımı gösterilmesi ne anlama gelmektedir?”

  BACCA DAVASI

  DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş da dünya barışı için ülkesinden yola çıktıktan sonra Türkiye'de öldürülen İtalyan sanatçı Pippa Bacca cinayetiyle ilgili Kocaeli Adliyesinde yapılan ilk duruşmada, sanık avukatının bulunmaması ve İtalyanca bilen yeminli tercümanın da neden hazır bulundurulmadığı sorusuna cevap istedi.

  Adalet Bakanı Şahin'in yazılı olarak cevaplandırmasını istediği soru önergesinde, sanığa davaya başlamadan önce neden avukat, İtalyan aileye de yeminli tercüman bulundurulmamasını ve kamuoyunun bir an önce sonuçlanmasını istediği bu davanın hızlı bir şekilde görüşülmesini sağlayacak hassasiyetin gösterilip, gösterilmeyeceğini sordu.

  ÜNİVERSİTE ÖDENEKLERİ

  Ağırbaş ayrıca, yeni açılan üniversitelerin ödeneklerinin arttırılmasına ilişkin girişimde bulunup bulunmayacağı konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

  Her yıl 1 milyonu aşkın öğrencinin üniversite sınavlarına girdiğini, bu yoğun talep karşısında 2008 yılı içerisinde kontenjanların artırıldığını ifade eden Ağırbaş “Bu üniversitelere 2009 yılı için öngörülen ödeneklerdeki artış, kontenjan artışına paralel oranda mı gerçekleşmiştir? Yeni kurulan Ardahan, Bartın, Bayburt, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Şırnak, Tunceli ve Yalova Üniversiteleri için ayrılan ödenek, bu üniversitelerin yeterli katkıları sağlayabilmeleri için yeterli olacak mıdır? Ödeneklerin artırılması konusunda girişimde bulunacak mısınız?” diye sordu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı