Ege Haberleri

  CHP'li Çıray'dan mescit sorusu

  Hürriyet Haber
  25.12.2014 - 01:06 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, İzmir'deki okullarda mescide dönüştürüldüğünü belirttiği laboratuvar, kütüphane ve sınıfları, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanmasını istediği yazılı soru önergesi veren Milletvekili Çıray, AK Parti hükümetinin eğitim politikalarını eleştirdi. Çıray, Bakan Avcı'ya, "Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu'nun okullara baskın yaparak mescit açılmayan liselerin müdürlerini azarladığı doğru mudur? İzmir'in Bayındır ilçesinin Canlı Mahallesi'nde bulunan 60. Yıl Ortaokulu'nda olduğu gibi Alevilerin çoğunlukta olduğu yerlerde bu çalışmaların öncelikle yapıldığı iddiaları hakkında soruşturma başlattınız mı" diye sordu. CHP İzmir Milletvekili Çınar önergesinde şöyle dedi:
  "Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Bahri Akkan ve Eğitim Sen İzmir 4 Nolu Şube Başkanı Cevat Duzci'nin iddialarına göre; 'Sıdıka Rodop Anadolu Lisesi'nde Avrupa Birliği Proje Odası yerine mescit açılarak, proje odası okulun matematik odasına taşınmıştır. Yunus Emre Anadolu Lisesi'nde mescit açılması için okulun Almanca öğretmenler odası kapatılmıştır. Bu okulun rehberlik servisleri okul koridorlarına yapılan bölmelerde hizmet vermeye başlamıştır. Derslik yetersizliğinden dolayı laboratuvarları sınıfa dönüştürülmek zorunda kalınan Gülsefa Kapancıoğlu Anadolu Lisesi'nde okul kütüphanesi ikiye bölünerek mescit oluşturulmuştur. Okulda ayrıca resim ve müzik odasının da bulunmadığı iddia edilmektedir. Cem Bakioğlu Anadolu Lisesi, Selçuk Yaşar Boyacılık Teknik Lisesi ve E.M.L - Bornova Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi, Hayrettin Duran Anadolu Lisesi'nde okul yönetim birimleri kapatılarak mescide dönüştürülmüştür. Mescit açılması için Güzelcan Kardeşler Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'nde rehberlik servisleri kapatılmıştır. Bayındır'da Canlı 60. Yıl Ortaokulu kütüphanesi mescide dönüştürülmüştür. Bu durumda aynı okullarda diğer dinlere ait ibadethaneler açmayı düşünür müsünüz? Bu iş ve işlemler Anayasa'mızın lâiklik ilkesine aykırı olduğuna göre, anayasal devlet askıya mı alınmıştır?"

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı