Burdur Haberleri

BURDUR HABERLERİ

  CHP'li Budak: Sessiz çoğunluk seçimin sonucunu belirleyecek

  DHA
  20 Mart 2017 - 18:19Son Güncelleme : 20 Mart 2017 - 18:20

  CHP'li Budak: Sessiz çoğunluk seçimin sonucunu belirleyecek

  Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, 16 Nisan'daki anayasa değişikliği referandumu ile ilgili, "Halkın çoğunluğu, sessiz çoğunluk buna 'hayır' diyor. Ama bunu söylerken de korkuyor. Telefonların dinlendiğinden, 'Ben bunu söylersem başıma, aileme, dükkanıma bir şey gelir mi?' korkusu da çok büyük. Böyle baskı da var toplumun üzerinde. O yüzden o sessiz çoğunluk seçimin sonucunu belirleyecek" dedi.
  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Burdur Belediye Başkanı CHP'li Ali Orkun Ercengiz'i ziyaret etti. Burdur Milletvekili Mehmet Göker ile İl Başkanı Barış Ayten'in eşlik ettiği ziyarette Budak, gazetecilere açıklama yaptı. İşsizlik ve dış borç rakamlarından bahseden Budak, ülkede toplumun bütün kesimlerinin borçlu olduğunu söyledi. Aralık ayından bu yana sahada olduklarını ve nabız tuttuklarını anlatan Budak, anayasa değişikliğiyle ilgili Türkiye'de meclisin bir kişi tarafından feshedilebileceği bir noktaya gidildiğini söyledi. Çetin Osman Budak, şöyle dedi:
  "Bir kişi bir akşam oturup 'Ben meclisi feshediyorum' dediği zaman meclis feshedilir. Peki feshedilen nedir? Bir kişinin aldığı kararla feshedilen milli idaredir. Halkın iradesini yansıtan Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Bu anayasa değişikliğiyle orayı feshetme yetkisi bir tek kişiye veriliyor. Mahkemelere, yüce divana hakimi atayan yine o bir tek kişi, cumhurbaşkanı yardımcısını atayan tek bir kişi, bakanları atayan yine o tek bir kişi. Meclisin çoğunluğunu alacağı için, meclisin çoğunluğu elinde bulunan yine o tek bir kişi. Böyle bir rejime cumhuriyet, demokratik cumhuriyet, hukuk devleti denmez. Tek bir kişiye her şeyi verirsiniz ve o tek bir kişi özgür, 79 milyon nedir? Köle. Böyle bir tablo ile karşıya karşıyayız." 
  Anadolu'nun her yerini gezdiklerini kaydeden Budak, "Halkın çoğunluğu, sessiz çoğunluk buna 'hayır' diyor. Ama bunu söylerken de korkuyor. Telefonların dinlendiğinden, 'Ben bunu söylersem başıma, aileme, dükkanıma bir şey gelir mi?' korkusu da çok büyük. Böyle baskı da var toplumun üzerinde. O yüzden o sessiz çoğunluk seçimin sonucunu belirleyecek" dedi.

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  BurdurBugün20 ºCÇok Bulutlu
  • Pazr18 ºC
  • Pzts19 ºC
  • Salı20 ºC
  • Çarş17 ºC
  • Perş15 ºC
  • Cuma16 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı