İZMİR HABERLERİ

CHP'li Balbay: İktidar engellilerin eğitiminde sınıfta kaldı

DHA
03.12.2017 - 12:09Son Güncelleme :
DHA

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, engellilerin eğitimden toplumsal hayata katılıma kadar her alanda büyük engellerle karşılaştıklarını belirterek,

hükümetin engellilerin sayısını bile tam olarak bilmediğini öne sürdü.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada iktidarın engellilerin özellikle eğitiminde sınıfta kaldığını öne sürdü. Balbay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde sadece görme engelli sayısının 700 binlerde olduğu ifade ediliyor. Bu engellilerin 120 bininin tamamen görme engelli olduğu, geriye kalanların ise çeşitli derecelerde görme kaybı ile yaşadıkları söylenmekte. Biz bu verileri devletin ilgili kurum ve kuruluşlarında bulamıyoruz. Yani iktidar mensupları engellilerin ülkemiz coğrafyasındaki dağılımına, engel durumlarına yönelik son 15 yıldır bir çalışma yapmamış. 2002 verilerine göre nüfusumuzun yüzde 13'e yakını engelli olarak yaşıyor ancak, 2017 Türkiyesi'nde bu durum nedir belli değil."

Ülke nüfusunun binde 5'inin işitme engelli olduğunun tahmin edildiğini belirten Balbay, "Bu kesimin en büyük sorunu eğitim ve istihdam eşitsizliği. İşitme engelliler için hala ortak bir işaret dili oluşturulmadı. Bu alanda gerek Milli Eğitim Bakanlığı gerekse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir çalışma yürütemiyor. 26 bölge çalışması yapılarak ortaya konan sözlük çalışması ise maalesef ihtiyacı karşılamamakta. İşitme engellilerin eğitimi için öğretmenlerimiz eğitim öğretim donelerinden ve teknolojik imkanlardan uzak kalmakta ve yeterli destek verilmemekte. İşitme engelliler eğitim sürecinin sıkıntıları nedeniyle okuryazar olmadan mezun edilmekte. Bunun yanısıra istihdam tercihleri yapılırken en az faydalanan kesim de işitme engellilerdirö dedi.

"HAYATTA TUTMAK YETMEZ HAYATA KATMAK GEREKİR"

Engelli ailelerine maddi destek yapılmasını doğru bulduğunu ifade eden Balbay, şöyle konuştu:

"Bu desteklerin sınırlandırılması ise doğru değil. Engelli ailenin kazancının hesaplanarak engelli bireye maaş bağlanması, ÖTV oran değişiklikleri, protez ortez katkı paylarının yüksek tutulması ile istihdam kotalarının kullandırılmaması kabul edilecek tasarruflar değil. Engelli yurttaşlarımız için asıl amaç onları toplumsal yaşamda etkin ve yetenekleri doğrultusunda destekleyerek hayatın içine katmak. Bakanlık 2018 yılında 5 bin engelliyi istihdam edeceğini açıkladı. Bu alımları ne zaman yapacak, net takvim vermeli. İktidar yüzde 3'lük engelli istihdamı için kamu kontenjanına neden uymuyor. Kamuda bunu uygulamayan iktidarın özel sektöre yönelik caydırıcı bir tutum takınması ve gerekli denetimi yapması sözkonusu olabilir mi? İktidar yıllara yayarak kamu kontenjanını doldurma arzusundan vazgeçmeli."

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden CHP'li Balbay: İktidar engellilerin eğitiminde sınıfta kaldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Aralık 2017 tarihinde saat 12 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'li Balbay: İktidar engellilerin eğitiminde sınıfta kaldı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:44
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı