Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'li Atilla Kart: HSYK'nın yapacağı seçim meşru değil

  ANKARA (DHA)
  13 Aralık 2014 - 15:37Son Güncelleme : 13 Aralık 2014 - 15:39

  CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. HSYK'nın pazartesi günü yapacağı seçimin meşru değil, gayrimeşru olduğunu savunan Kart, "Yok hükmünde olması kaçınılmaz bir seçimdir. Meşru olmayan, anayasal, yasal dayanağı olmayan bir seçimdir" dedi.

  CHP'nin bu kanuna karşı Anayasa Mahkemesi'ne gideceğinin bilindiğini belirten Kart, bu kanunun gereği olarak Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerinde değişikliklerin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Kart, bu değişiklik yapılırken, yetki gasbı ve anayasal ihlal boyutlarında düzenlemeler yapıldığını öne sürdü.

  Kart, aday listelerinin kurulun internet sitesinde yayımlanması, bunun için bir sürenin tayin edilmesine yönelik maddenin değiştirildiğini belirterek, listelere itiraz olanağının kaldırıldığını kaydetti.

  Kart, yargıçların seçme-seçilme hakkını ve itiraz ve hak arama özgürlüklerini ortadan kaldıran, bunu içine sindiren bir HSYK'nın bulunduğunu ileri sürdü.

  HSYK'nın pazartesi günü yapacağı seçimin meşru değil, gayrimeşru olduğunu savunan Kart, "Yok hükmünde olması kaçınılmaz bir seçimdir. Meşru olmayan, anayasal, yasal dayanağı olmayan bir seçimdir" dedi.

  Bir soru üzerine Kart, milletvekillerinin görev, yetki ve sorumluluklarına uygun bir düzenleme yapılabileceğini ancak imtiyaz tanınması anlamına gelecek düzenlemeye karşı olduğunu vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı