Gündem Haberleri

  CHP'li Anadol: Başbakan derhal Türkiye'ye dönsün

  A.A
  09.12.2009 - 13:50 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, “Sayın Başbakan'ın bize söylediği 'bu ne basitlik' sözü bir eldiven gibi kendisine yakışmaktadır. Şiddetle kınıyoruz ve derhal Türkiye'ye dönmeye davet ediyoruz” dedi.

  Anadol, Danışma Kurulu toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Tokat'ta 7 askerin şehit olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:
  “Bugün tüm milletimizin gözyaşları içinde şehitlerimizi toprağa veriyoruz, çeşitli camilerde, çeşitli illerdeki cenaze törenlerinde. Acımız çok büyüktür. Klasik söylenecek sözlerin ötesinde gerçekten halkımız ve milletimiz büyük bir acıya gömülmüştür. Bunun acısını yaşarken Atlantik ötesinde ABD gezisinden sonra Meksika'ya giden sayın Başbakan'a CHP grup toplantısında sayın Genel Başkanımız, sorulan bir soru üzerine, 'içi rahat edebiliyorsa, Türkiye'deki sokaklar, meydanlar savaş alanına dönmüş. Kan dökülüyor. İçi rahat ediyorsa gezisine devam etsin' dedi.

  Sayın Başbakan oradan sesleniyor: 'Bu ne basitlik, bu hitap hitap...' gibi yine ağzına geleni düşünmeden sarf edebiliyor. Bu acı üzerine, milletin bu kederi üstüne, bunları söyleyebiliyor ve içi rahat biçimde Meksika'da dolaşabiliyor. Bize söylediği 'bu ne basitlik' sözü bir eldiven gibi kendisine yakışmaktadır. Şiddetle kınıyoruz ve derhal Türkiye'ye dönmeye davet ediyoruz. Meydanlar, sokaklar iç savaş sahneleri yaşıyor. Kan dökülüyor Türkiye'de. Başlattığı açılımın sonu bu.
  'Çok güzel şeyler olacak' diyordu Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül. 'Güzel şeyleri' görüyoruz. Türkiye nereye geldi, ibretle görüyoruz ve Hükümeti göreve davet ediyoruz.”

  CHP Grup Başkanvekili Anadol, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, bir gazetecinini sorusu üzerine, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın açılım sürecini 'hıyanet” olarak nitelediği sözlerine “şaka yapmıştır” karşılığını verdiğini hatırlatması üzerine, “Baykal'ın söyledikleri tutanaklara geçmiştir. Deşifre edilmiştir. Gazeteciler oradaydı, televizyon ekranlarına alınmıştır. Sözleri ortada. Kendisine pay çıkarıp alınanlar varsa, kendi bilecekleri şey” diye konuştu.

  DANIŞMA KURULU

  Öte yandan Danışma Kurulunda Meclisin bugün ve yarınki çalışmalarına ilişkin bir uzlaşma sağlanamadığı bildirildi.
  Danışma Kurulunda, bütçenin tümü üzerinde 14 Aralık Pazartesi günü yapılacak ilk günkü konuşmalara saat 13.00'de başlamasına ilişkin öneri benimsendi, ayrıca konuşma sırası için de kura çekildi. Buna göre, pazartesi günü yapılacak görüşmelerde önce AK Parti sözcüleri konuşacak. Bunu sırasıyla CHP, DTP ve MHP sözcüleri izleyecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı