Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'den yeni Deniz Feneri e.V iddiaları

  DHA
  07.08.2009 - 14:00 | Son Güncelleme:

  CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Ali Kılıç, Deniz Feneri e.V soruşturmasına ilişkin çeşitli iddialarda bulundu.

  CHP Merkez Yönetim Kurulu üyesi Ali Kılıç, parti Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında Deniz Feneri’yle ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi, soruşturmayla ilgili olarak Başbakan’a yeni sorular yöneltti. Kılıç, Alman makamlarının hazırladıkları Deniz Feneri dosyasında, Başbakan Erdoğan’ın isminin, 6 sayfa boyunca anıldığını kaydetti ve “Yüzyılın soygun hareketi olarak ifade edilen bir davanın içerisinde, yoldan geçen birinin adı mı konuşuluyor? Neden Ali Kılıç’ın adı yok? Neden bir başkasının adı yok da özellikler sayın Başbakan’a 6 sayfa yer ayrılıyor?” diye sordu.

   

  “Bir ülke düşünün ki onun Başbakanı, yüzyılın soygun hareketi olarak nitelenen ve esas amacı, yargısı tarafından siyaset, tarikat ve ticaret olarak açıklanan Deniz Feneri gibi utanmazca bir soygun düzeninin dosyasında adı geçsin,” diyen Kılıç, Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

   

  “1- Sizin bu dosyadan haberiniz var mı?

   

  2- Haberiniz varsa bu konuda Alman yetkililerden herhangi bir bilgi alınmış mıdır?

   

  3- Haberi yoksa, bu açıklamamızdan sonra herhangi bir girişimde bulunmayı düşünür müsünüz?

   

  4- Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın, Almanya’da ‘yüzyılın soygunu’ olarak kabul edilen yolsuzluk dosyasında adının geçmesi, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını derinden üzmektedir. Hükümet, bu konuda herhangi bir girişimde bulunmayı düşünür mğ?

   

  5- Sayın Başbakan, ‘AKP’nin kasasına 1 tek kuruş Deniz Feneri parası girmemiştir,’ diyor; Peki AKP ve sayın Başbakan’ın kendisi Deniz Feneri dosyasına girmiş midir, bunu kendilerinden öğrenmek isteriz?

   

  6- Alman Başkomiser Alexander Böhm, soruşturmayı yürüten başkomiser, duruşma salonunda bilirkişi olarak sunumunu yaparken, ‘Bu soygunun elebaşları Türkiye’de’ demişti; Kastettiği kişiler arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan var mıdır?

   

  7- Türkiye’de, Deniz Feneri davasıyla ilgili olarak bir gizlilik kararı alınmıştı. Acaba bu kararın arkasında, sayın Başbakan’ın adının bu dosyada yer alması yatıyor mu?

   

  8- Başbakan’ın, yüzyılın soyguncularıyla aynı dosyada yer alması karşısındaki tutumu merak konusudur. Eğer sayın Başbakan, ‘güvenilir’ dediği arkadaşlarıyla aynı dosyada yer almaktan mutluluk duyuyorsa, bunu da Türk kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz.”

   

  ***55’İNCİ SAYFADAN 61’İNCİ SAYFAYA KADAR BAŞBAKAN’DAN BAHSEDİLİYOR***

   

  CHP’li Kılıç, klasörlerle geldiği basın toplantısında, Deniz Feneri olarak hazırladıkları ‘kırmızı’ bir klasör içerisinde yer alan belgeleri de basın mensuplarıyla paylaştı. Kılıç, Alman otoritelerinin hazırlamış oldukları dosyada, Başbakan Erdoğan’ın isminin, 55’inci sayfadan 61’inci sayfaya kadar geçtiğini kaydetti ve dosyada yer aldığını belirttiği, Erdoğan’ın resmini de “kırmızı klasörden” göstererek, basın mensuplarıyla paylaştı. CHP’li Ali Kılıç, gösterdiği bu belgeler ışığında, “Yüzyılın soygun hareketi olarak ifade edilen bir davanın içerisinde, yoldan geçen birinin adı mı konuşuluyor? Neden Ali Kılıç’ın adı yok? Neden bir başkasının adı yok da özellikler sayın Başbakan’a 6 sayfa yer ayrılıyor?” diye sordu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı