Gündem Haberleri

  CHP'den referandum için iptal başvurusu

  Hürriyet Haber
  26.10.2007 - 14:16 | Son Güncelleme:

  CHP, 21 Ekim referandumunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

  CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol ve Kemal Kılıçdaroğlu, 21 Ekim’de referanduma sunulan anayasa değişikliklerinin “yok hükmünde” olduğu gerekçesiyle iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

  CHP’nin başvurusunda, Meclis’in referanduma sunulan anayasa değişikliğiyle ilgili sonuç alınmadan, bunun üzerinde değişiklik yaparak “yetki gasbı” yaptığı bildirildi.

  Başvuruda, Meclis’in 16 Ekim’de halkoyuna sunulacak referandum metninden, 11. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin Geçici 18 ve Geçici 19. Maddeleri çıkararak, referandum metnini değiştirdiğine dikkat çekildi.

  “TBMM’CE GASBEDİLMİŞ”

  İptal davasının gerekçesinde, “Sözkonusu düzenlemelerle hem halkın tali kurucu iktidar olarak Anayasayı değiştirme yetkesi hem de Cumhurbaşkanı’nın Anayasa değişikliklerini referanduma sunma yetkileri TBMM’ce gasbedilmiştir” denildi.

  Başvuruda ayrıca, Meclis tarafından referandum metninde yapılan son değişikliklerin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe sokulmasının, gümrük kapılarında oylamasına devam edilen anayasa değişiklik metnini ortadan kaldırıldığı belirtildi.

  Başvuruda, “Halbuki, Cumhurbaşkanının (Ahmet Necdet Sezer’in anayasa değişikliğini referanduma götürme kararı) iradesi ile 5678 sayılı kanunun halkoyuna sunulması üzerine artık tali kurucu iktidar yetkisi halka geçmiştir. Halkın bir kısmının iradesini ortaya koyduğu bu anayasa değişikliği kanunu üzerinde Anayasanın 175. Maddesine göre artık TBMM’nin tasarruf yetkisi kalmamıştır” denildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı