İSTANBUL HABERLERİ

CHP'den Maçka Parkı'nda "Adalet Nöbeti" (3)

DHA
15.06.2017 - 13:46 Son Güncelleme : 15.06.2017 - 13:46

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

 

Özgür ALTUNCU - Can EROK/İSTANBUL, (DHA) CHP İstanbul İl Başkanlığı bugün saat 11:00'de Maçka Demokrasi Parkı'nda "Adalet Nöbeti" başlattı.  Tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu burada yaptığı konuşmada, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Yılmadık, yılmayacağız. Atamızın kemiklerini artık sızlatmalarına bir daha izin vermeyeceğiz" dedi.

CHP Genelbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'ta başlattığı adalet yürüyüşüyle aynı anda başlayan nöbet, yürüyüşün devam edeceği 28 gün boyunca devam edecek. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, İstanbul Milletvekilleri Enis Berberoğlu'nun Maltepe Cezaevinde tutulması halinde Kılıçdaroğlu ile Maltepe'de buluşacaklarını. Silivri'ye nakledilmesi halinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Maçka parkına kadar geleceğini, sonra birlikte Silivri'ye yürüyeceklerini açıkladı. Canpolat," Enis Berberoğlu Maltepe Cezaevindre kalırsa, Maltepe Cezaevi'nde, Silivri'ye gönderilme olasılığı gözüküyor, eğer Silivri'ye gönderilirse Maçka Parkı'nda Genelbaşkanımızla buluşacağız. Buradan bütün kadrolarımızla, bütün ötekilerle, demokrasiye, adalete, Mustafa Kemal ilkelerine, barışın kardeşliğin devam etmesi için birlikte Silivri'ye yürümüş olacağız"diye konuştu. 

"MÜCADELEMİZ DAMADI GÜÇLÜ OLMAYANLARIN MÜCADELESİDİR"

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat mücadelelerinin sadece Enis Berberoğlu için olmadığını belirterek," Mücadelemiz, onun şahsında bütün mağdur olanlar, bütün sahipsizler, bütün ötekiler, damadı güçlü olmayanların da mücadelesidir"dedi. 

CANKURTARAN, " BİZ DE MEYDAN OKUYORUZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Cankurtaran da, " Bugün AKP bize kartlarını açmış meydan okuyorsa, biz de CHP olarak buradayız. Biz de meydan okuyoruz. Biz de buradayız. Direnmeye devam edeceğiz. Sizin Faşist politikalarınıza pabuç bırakmayacağız"şeklinde konuştu. 

ALTAY: LANET OLSUN BÖYLE ADALETE

Adalet nöbeti öncesi konuşan isimlerden biri de CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'dı. Altay " Dün akşam Maltepe Cezaevine İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu'nun özgürlüğünü koymadık. Dün akşam Maltepe Cezaevine vicdanı koyduk, ahlakı koyduk, namusu koyduk, şerefi koyduk, hak ve özgürlükleri koyduk, bağımsızlığımızı, demokrasiyi, adaleti koyduk. Lanet olsun böyle adalete" dedi.  

MUHARREM İNCE: BİRGÜN SİZ DE BU HESABI VERECEKSİNİZ. 

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de Maçka Parkı'na gelen isimler arasındaydı. Yerinde takip ettiği Ergenekon davasını hatırlatan İnce, yargı mensuplarına çağrıda bulunduğunu söyleyip," Silivri'de insanları inim inim inleten hakimleri savcıları görmelerini onlardan ibret almalarını istiyorum. Onlar bizimle orda dalga geçerken, boş sandalyelere bile milletvekillerini oturtmazken, onlara şunu demiştik; 'Bakın bu yaptığınız yanınıza kalmaz'. 'Gün gelir siz de hesap verirsiniz'. 'O kürsüden iner, aşağıda sanık sandalyesinde oturursunuz' demiştik. Bizi dinlemediler. Şimdi kendileri fare deliğindeler. Kodesteler, ya da kaçaklar. Bugün iktidar sahiplerine sesleniyorum. Ve onların sopası konumuna gelmiş yargı mensuplarına sesleniyorum.  FETÖ'cülere bakın, ibret alın. Birgün siz de bu hesabı vereceksiniz. Size bu hesabı soracağız" şeklinde konuştu.

TEKİN'DEN DAMAT HATIRLATMASI

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in sözlerini okuyarak, " 'Vallahi de billahi de bu silahlar Türkmen kardeşlerimize gitmemiştir' cümlesi bugün kabinedeki bakana aittir. Hadi yargılayın bakayım şimdi" dedi. Tekin CHP olarak bir tek talepleri olduğunu söyleyerek," Bir tek talebimiz var. Darbenin damatlar kolu var. Hukuk sisteminin damatlar koluna reva gördüğü bu uygulamayı milletvekillerine , belediye başkanlarına, gazetecilere uygulana kadar, CHP adalet aramaya devam edecek" diye konuştu. 

DİSK GENEL SEKRETERİ HATIRLATTI

DİSK Genelsekreteri Arzu Çerkezoğlu da CHP'nin adalet nöbetine destek verdi. Çerkezoğlu konuşmasında bir hatırlatmada bulunarak, " Bugün 15 Haziran. 1970'de  her türlü adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı meşru mücadele yürüten, Türkiye işçi sınfının en büyük direnişlerinden birinin 47'inci yılı, Biz DİSK olarak diyoruz ki, emeğin hakları olmadan bir ülkede demokrasi olmaz"dedi. 

OYA BERBEROĞLU: MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİYİZ

Tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu da kısa bir konuşma yaptı. " Zeten adaletin olmadığını uzun zamandır biliyoruz" diyen Oya Berberoğlu yargılamanın bir skandal olduğunu söyledi. Berberoğlu," Dün duruşmada yaşadıklarımız çok büyük bir rezalet. Çok büyük bir skandal. Dünya hukuk tarihine geçecek kadar büyük bir skandal" diye konuştu. Oya Berberoğlu sözlerini şöyle tamamladı: Ben bir cümleyle sözlerimi bitirmek istiyorum. Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Yılmadık, yılmayacağız. Atamızın kemiklerini artık sızlatmalarına bir daha izin vermeyeceğiz. Konuşmaların ardından nöbet başladı. Her gün bir ilçe teşkilatının sorumluluğunda sürecek nöbette CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı bir konser verdi. 

(FOTOĞRAF)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İstanbul haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İstanbul haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP'den Maçka Parkı'nda "Adalet Nöbeti" (3) haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:06
  • Guneş
   06:47
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:05
  • Yatsı
   20:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı