Gündem Haberleri

  CHP'den kömür sorusu

  A.A
  20.10.2008 - 16:26 | Son Güncelleme:

  CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından son 5 yılda fakirlere dağıtılan kömür miktarıyla, bunun maddi değerinin ne olduğunu sordu.

  Gök, Bakan Güler'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Devletin bütçesinden karşılanan kömür dağıtımı işinin, AK Parti iktidarının propaganda malzemesi haline getirildiğini” öne sürdü.

  TK'inin, fakir ailelere 2003 yılından bu yana kömür dağıttığını belirten Gök, kurum tarafından son 5 yılda dağıtılan kömür miktarıyla, bunun maddi değerinin ne olduğunu öğrenmek istedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen yıl 1,5 milyon tona yaklaşan bedava kömür dağıtımının, bu yıl 2'ye katlanacağını açıkladığına dikkati çeken Gök, “Hazine'den alacağını temin edemediği için iflas etme noktasına gelen TKİ'nin sözü edilen bu miktarı nasıl karşılayabileceği düşünülmektedir?” diye sordu.

  ELEKTRİKTEKİ KAYIP-KAÇAK

  CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu da Hilmi Güler'e, 2002-2007 döneminde kayıp-kaçak nedeniyle kaybedilen elektriğin toplam maliyetinin ne olduğunu sordu.

  İletimden kaynaklanan kayıp miktarını da gündeme getiren Coşkunoğlu, iletim, dağıtım ve kaçak oranlarının, AB ülkelerinin ortalamasıyla kıyaslanma sonuçlarını öğrenmek istedi.

  CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz de İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde, “Halkevlerinin 'Kamu Yararına Dernek Statüsü'nden çıkarılmak istendiği” iddialarının doğru olup olmadığını sordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı