Gündem Haberleri

  CHP'den katsayı kararına iptal başvurusu

  ANKA
  20.01.2012 - 12:00 | Son Güncelleme:

  CHP İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter ile Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Danıştay’a ayrı ayrı yaptıkları başvuruda katsayı uygulamasının iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı.

  CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Atilla Kart, “Cumhurbaşkanının yine kendi sorumluluğunun gereğini yapmayarak, bir öz güven ve sorumluluk anlayışının içine girmeyerek, kendince CHP üzerinden bu süreci aşmaya çalıştığını görüyoruz. CHP, Anayasasal görevinin gereğini yapacaktır” dedi.

  ANKA’ya konuşan Kart, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’na ilişkin, “Anayasaya aykırılığı iddia ediliyorsa anamuhalefet partisi Anayasa Mahkemesine herhalde gidecektir” sözlerini değerlendirdi. “Cumhurbaşkanı pek çok yönüyle son derece sıkıntılı” diyen Kart, “Niye sıkıntılı? Çünkü yaratılmış olan bu hukuk kaosunun sorumlularından biriydi. Anayasal anlamda yaratılmış olan bu ‘ucube’ yapılanmanın sorumluların birisi de Sayın Cumhurbaşkanıdır” dedi. Gelinen noktada Gül’ün, bir taraftan bu sorumluluğunun ve AKP ile yol arkadaşlığının yarattığı ilişkilerle, diğer taraftan hukukun ve Anayasanın gereği bakımından yol ayrımında olduğunu ifade eden Kart, şöyle devam etti:

  “Bu gibi durumlarda Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlarına düşen, temel görev ve tercih elbette hukuka ve Anayasaya sahip çıkmaktır. Kişisel konumu ve kaygılarının üstüne çıkarak, Cumhurbaşkanı bu kararı vermelidir. Cumhurbaşkanının yine kendi sorumluluğunun gereğini yapmayarak, bir öz güven ve sorumluluk anlayışını içine girmeyerek, kendince CHP üzerinden bu süreci aşmaya çalıştığını görüyoruz. Ancak CHP, Anayasasal görevinin gereğini, hiçbir kişisel hesaba girmeden, sorumluluk anlayışı içinde yapacaktır.

  Diğer taraftan Cumhurbaşkanı da görevini, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olduğunu idrak ederek yerine getirmelidir, daha fazla kaçak güreşmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlarına kişisel ve siyasi hesabı olamaz, olmamalıdır. Kişisel olarak ifade ediyorum; CHP Anayasa Mahkemesine gidecektir, gitmelidir.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı