Gündem Haberleri

  CHP'den eski bakan Ergezen hakkında suç duyurusu

  A.A
  20.01.2006 - 15:04 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Yılmaz Kaya, TOBB'un 30 bin YTL'ye mal ettiği konutları, TOKİ'nin depremzedelere 51 bin YTL'ye verdiği ve bu şekilde haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile eski Bayındırlık İskan Bakanı, Bitlis Milletvekili Zeki Ergezen hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği dilekçede, depremden sonra TOKİ'nin Bingöl merkezinde bin 536 adet konut yapımını davetiye yöntemiyle verdiğini ve bir konutun maliyetinin 38 bin YTL olduğunu belirtti.

  Aynı alanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 30 bin YTL'ye ama açık ihale yöntemi ve ilan vermek suretiyle 480 benzer konut yaptırdığına dikkat çekilen dilekçede, şöyle denildi:

  “Aynı mahiyetteki konutların maliyet farkı, konut başına 8 bin YTL olup bin 536 konutun maliyetindeyse 12 milyon 288 bin YTL'dir. Ancak TOBB söz konusu 480 konutu TOKİ'ye hibe etmiş, hibe edilen ve 30 bin YTL'ye mal edilen bu konutları TOKİ, 'altyapı maliyeti ve KDV bedeli de eklendi' bahanesiyle depremzedeye 51 bin YTL'ye vermiştir. Kısaca, 30 bin YTL'ye mal edilen konutlardan TOKİ şimdi ilk taksiti Haziran 2006'da olmak üzere 20 yıl vadeyle 51 bin YTL tahsil edecektir.”

  TOKİ'nin ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nün konutların inşasındaki fazla ödemelerinin, Bingöllü vatandaşların cebinden çıktığı ve bazılarının haksız kazanç elde etmesine neden olduğu öne sürülen dilekçede, devleti zarara uğrattıkları iddiasıyla Bayraktar ve Ergezen hakkında kamu davası açılması talep edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı