Gündem Haberleri

  CHP'den Erdoğan'a eleştiri

  A.A
  16.05.2010 - 16:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, partilerinin sahibinin genel merkez, parlamento grubu, il ve ilçe yöneticilerinin olduğunu vurgulayarak, “Bütün gruplarımızla organlarımızla biz dimdik ayaktayız” dedi. Ateş, Erdoğan'ın "Bu, özel hayat değil. Genel Başkanın kendi yatak odası olsa ilk savaş açan ben olurum ama ev kendi evi değil" sözlerini ise "Hani haberi yoktu. O evin Sayın Baykal'ın evi olmadığını nereden biliyorsun, nasıl tespit ettin? ” diye eleştirdi.

  Ateş, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gazetecelerin sorularını yanıtladı. Ateş, Baykal'ın kurultay salonuna gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya “Bu konuda çok spekülasyon yapılıyor, bunların hiçbiri doğru değildir. Kendisi halen o noktadadır. Sayın Baykal, bu konuda CHP örgütlerinin, tabanının, delegasyonunun, yöneticilerinin çok iyi bir karar vereceğine inanmaktadır. 'Ben yokum bir arkadaşımız çıkabilir' dedi, o noktada” karşılığını verdi.

  CHP'nin başına Ahmet mi Mehmet mi gelecek? şeklinde spekülasyonların gündemde tutulduğuna dikkati çeken Ateş, “Bugün 72 milyonun üzerinde durması gereken nokta, bu alçakça komploya karşı ayağa kalkmasıdır. Yiğitçe bu komplonun üzerine mi gideceğiz yoksa kuzuların sessizliği içerisinde 'acaba hangi iş adamına acaba hangi medya yöneticisine, acaba hangi siyasetçiye bu komplonun kurulacağı korkusu ve endişesiyle mi yaşayacağız?” diye konuştu.

  “Sayın Baykal partisine kızmış, küsmüş değil. Partisi de Sayın Baykal'a sırtını dönmüş değil” diyen Ateş, “Zaten bizim üzerimize bu kadar saldırmalarının nedeni bu durumun oluşmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Baykal'ın partisi ile bağlarını koparmaması, sevgisini saygısını, gönül bağını koparmaması, partisinin de vicdan sahibi her Türk vatandaşının bu konuda Baykal'ın yanında yer aldığını gördüklerinin korkusunu yaşamaktadırlar” görüşünü ileri sürdü.

  Bunların dışında “ne A planlarının de de B planlarının bulunduğunu” söyleyen Ateş, “Bu partinin sahibi vardır, sahipleri bellidir, ilçe ve il yöneticileridir, genel merkezidir, Parlamento grubudur. Bütün gruplarımızla, organlarımızla biz dimdik ayaktayız” diye konuştu.

  “CHP GÜNDEMİNİN BİRİNCİ MADDESİ...”

  CHP'nin oylarının bu olayla yükseldiği görüşlerine katılmadığını ifade eden Ateş, CHP'nin oylarının 2007'den, 2009'dan bu yana “AK Parti'nin yaptığı kamuoyu yoklamalarında da yükselme trendinde olduğunu” ileri sürdü.

  Ateş, “Zaten CHP'ye karşı bu komplonun kurulmasının nedeni de bu. Anamuhalefet partisinin sürekli yükselmekte olduğu, iktidar partisinin de sürekli düşmekte olduğunun tespit edilmesinin sonucudur, bu komploların belki de bir nedeni” görüşünü savundu.

  CHP'nin bundan sonra bir çatışmayla değil uzlaşmayla yoluna devam edeceğini söyleyen Ateş, bir gazetecinin il başkanları arasında partinin başına geçecek isim konusunda ayrı görüşler olduğunu belirtmesi üzerine “Şu anda CHP gündeminin birinci maddesi -elbette genel başkan önemli bir konudur- birliğimize, bütünlüğümüze herhangi bir gölge düşürülmemesidir. Bütün arkadaşlarımız ilçesinden iline, genel merkezine kadar bir bütünlük arz etmektedirler. İl başkanlarımızın toplantısını da belki de birlik ve bütünlüğümüzün daha net şekilde kamuoyuna yansımasını sağlayacaktır” diye konuştu.

  CHP Merkez Yönetim Kurulunun geçen hafta yaptığı toplantıda sadece genel başkan yardımcıları, genel sekreter ve sözcü ile grup başkanvekillerinin konuşmalarının doğru olacağı kararına varıldığını kaydeden Ateş, “Sayın Topuz ve bir milletvekili arkadaşımız bundan sonra konuştular. Ben de dün kendilerini arayıp bu konuda MYK kararına uyulması gerektiğini söyledim” dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş,  “CHP, bu topraklar üzerinde kaldığı sürece Sayın Erdoğan. CHP'yi dizayn  edemeyecektir. Bunu çok açık, çok net bilmesi gerekir” dedi.

  Ateş, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.

  “Sayın Başbakan partimize karşı bir tertibin, komplonun, bugünlerde  direkt sözcüsü konumuna geçmiştir” iddiasında bulunan Ateş, elindeki gazete  kupürlerinden ve metinlerden Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamaları aktardı.

  Başbakan Erdoğan'ın Deniz Baykal'ı kastederek “İsmini anmak istemiyorum,  o istifa edene parti yönetimi kadroları hala sahip çıkıyorsa benim derdim  onlarla” dediğini ileri süren Yılmaz, “Derdi bizimleymiş. Hay hay Sayın  Başbakan, başım gözüm üstüne, başımız gözümüz üstüne. Siz eğer savaş ilan  ediyorsanız, CHP sade üyesiyle, ilçe, il yönetimleriyle, il başkanlarıyla, merkez  yönetim kuruluyla Parlamento grubuyla bu kavganızı kabul ediyoruz. Buyurun  elinizde ne varsa yapın. Zaten yapıyorsunuz” diye konuştu.

  “HANİ HABERİ YOKTU?”

  Ateş, Erdoğan'ın, “Bu, özel hayat değil. Genel Başkanın kendi yatak odası olsa ilk savaş açan ben olurum ama ev kendi evi değil. Daha detaylara beni  sokmayın” yönünde açıklama yaptığını belirterek, “Sayın Erdoğan'ın hani haberi  yoktu. O evin Sayın Baykal'ın evi olmadığını nereden biliyorsun, nasıl tespit  ettin? Eğer bu komplonun içinde değilsen, eğer bu tezgahın bir parçası  değilseniz, siz bu evin ne olduğunu nereden biliyorsunuz. Hani sizde bilgi yoktu,  hani kimin yaptığını bilmiyordunuz?” diye sordu.

  Yılmaz Ateş, “Sayın Baykal acaba yeniden siyasete geri döner mi, yeniden  partisinin kırılmasına, dökülmesine, dağılmasına herhangi bir güç zafiyetine  kapılmasına meydan vermeden yeniden partisinin başına geçer mi korkusu, Sayın  Erdoğan'ı sarsmıştır” dedi.

  Ateş, şu görüşleri savundu:
  “Sayın Erdoğan köşe yazarlarını yerinden edebilir, gazete patronlarını  yerinden edebilir. Hatta dönüp ihtiyaç duyduğu anda bunların bir kısmıyla  işbirliği de yapabilir, onları hizaya getirebilir. Ama unutmasın ki hiçbir zaman,  bir tek CHP bu topraklar üzerinde kaldığı sürece sayın Erdoğan CHP'yi dizayn  edemeyecektir. Bunu çok açık, çok net bilmesi gerekir. Elini de CHP'den çekmesi  lazım. CHP'yi hiçbir güç, Sayın Erdoğan da dahil Sayın Erdoğan'ın üstündeki  güçler de dahil yönlendiremeyeceklerdir.”


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı