CHP'den Çankaya'da aramaya iptal davası

hurriyet.com.tr
01.09.2015 - 15:47 | Son Güncelleme:

CHP, Ankara Çankaya'da bir ay süreyle genel arama yapılmasına ilişkin yetkinin iptali için dava açtı. CHP, 1.5 milyon kişinin potansiyel suçlu görülerek 'şüpheli' muamelesi yapılmasının Anayasa'ya ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu.

CHP Grup Başkanvekili, Ankara Milletvekili Levent GÖK, Çankaya’da bir ay süreyle polise genel arama izi veren kararın iptali için dava açtı. Gök, bir önceki kararın iptal edildiğini anımsatarak, Anayasaya aykırı olan bu kararın da üst mahkemeden döneceğine inandığını söyledi.

Sulh Ceza Hakimliklerinin uluslararası sözleşmelere aykırı olarak kişi hak ve özgürlüklerini sınırlayan kararlara imza attığını belirten Gök, sözlerini şöyle sürdürdü:

YOLU KIZILAY'A DÜŞEN, ALIŞVERİŞE ÇIKANLAR DİKKAT!

"Ankara’da Çankaya Kaymakamlığının başvurusu üzerine 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 1,5 milyon kişinin yaşadığı ilçede polise 30 gün süreyle üst arama, araçları kontrol, iş yerlerinde arama ve evrakları inceleme yetkisi verdiği ortaya çıktı.

Mahkemenin genel ve soyut ifadelerle verdiği karara göre, kolluk güçlerinin, yolu Çankaya ilçesi sınırlarına düşen, alışverişe çıkan herkesi arayabilir, aracını durdurabilir, kişisel eşyalarını kontrol edebilir. Her gün yüz binlerce kişinin gelip geçtiği Kızılay başta olmak üzere Çankaya ilçesinde hemen herkesin potansiyel suçlu gibi görülmesi ve onlara şüpheli muamelesi yapılacak olması çok vahimdir. Olağanüstü Hal ve sıkıyönetim dönemlerini aratır biçimde alınan ve kişi hak ve özgürlüklerini sınırlayan bu kararın, önceki karar gibi iptali gerekmektedir.”

ÖNCEKİ KARAR İPTAL OLMUŞTU


Levent Gök, 11. Asliye Mahkemesinin bir önceki genel arama kararını iptal ederken, kararın TC Anayasasına, taraf olunan uluslararası sözleşmelere aykırı olarak aramanın kapsamını, aramanın yapılacağı yeri ve geçerli olacağı zaman dilimini geniş tuttuğunu, kimlerin aranacağı konusunda kolluğa geniş takdir yetkisi verdiğini, bunun da yasalar ve uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan kişi hak ve hürriyetlerine aykırı olduğuna hükmettiğini anımsattı. Bu kararın da benzer şekilde iptal edileceğine inandığını, özgürlüklere müdahale eden bu ve benzeri kararlara karşı mücadele edeceklerini söyledi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı