Gündem Haberleri

  CHP'den AKP'ye işgal suçlaması

  ANKA
  12.07.2007 - 09:37 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, AKP iktidarını seçim öncesi hazine arazilerini işgal edenlere af çıkarmakla suçladı. Maliye Bakanlığı’nın 19 Haziran’da bir yönetmelik çıkardığını kaydeden Karademir, bu yönetmelikle hazine arazilerini işgal edenler için öngörülen para cezasının kaldırıldığını öne sürdü. Karademir, bu düzenlemenin af anlamına geldiğini belirterek “AKP bu değişiklikle Türkiye’nin doğal, kültürel ve ulusal değerlerini gözünü bile kırpmadan oy uğruna pazarlayabileceğini ortaya koymuştur” dedi.

  CHP’li Karademir, Maliye Bakanlığı’nın 19 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkındaki Yönetmelik”le, hazine arazilerini işgal edenler için öngörülen para cezasını kaldırdığını savundu. Yapılan düzenlemenin kamu arazilerini işgal edenlere bir tür af öngördüğünü kaydeden Karademir, “Söz konusu yönetmelik değişikliği, kamu arazilerini işgal edenlerden alınan ‘ecrimisil’i kaldırmakta, kamu arazilerinin işgal ve talanını özendirmektedir. Bu yönetmeliğin, 22 Temmuz seçimlerine yönelik olduğu açıktır. AKP iktidarı yapmış olduğu bu değişiklikle, Türk ulusunun kendisine emanet ettiği ülkemizin doğal, kültürel ve ulusal değerlerini hiç gözünü kırpmadan “oy”uğruna pazarlayabileceğini de ortaya koymuştur” diye konuştu.

  SAYIŞTAY RAPORUNA AYKIRI

  Karademir, Sayıştay’ın Haziran 2006’da yayınladığı “Kıyıların Kullanımının Planlanması ve Denetimi” adlı raporda, “kıyıların doğal yapısını bozan kullanımların ecrimisil veya kira uygulamalarıyla devamına izin verilmemesi, kıyılardan herkesin eşit ve serbest yararlanma hakkını ortadan kaldıracak veya sınırlandıracak şekilde kira uygulaması yapılmaması” gerektiğine dikkat çekildiğini kaydetti. Karademir şunları söyledi:

  “Rapordaki bu tespit bütün kamu arazileri için geçerlidir. Zira, Ormanlar, Meralar, Yaylalar, Akarsu yatakları, Milli Parklar ve Özel Çevre Koruma Bölgeleri ve diğer kamu arazilerinde de benzer işgaller vardır. Sayıştay Başkanlığı raporunda, ‘ecrimisil’e konu yerlerde, işgalcilerin tamamına yakınının otel, tatil köyleri ve pansiyonlar olduğu, işgallerin ağırlıklı olarak, iskele, restoran, eğlence ve spor yerleri, yüzme havuzları, anfi tiyatro ve tesislerin eklenti yapıları olduğu tespiti yapılmıştır. Bunların yanı sıra kamu arazilerinin, seracılık başta olmak üzere farklı kullanımlar ve sanayi amaçlı tesisler için de işgal edildiği bilinmektedir”

  AKP iktidarının sessiz sedasız kamu arazilerindeki işgal bedelini kaldırmasının yağmayı özendireceği ve kalıcı hale getireceği uyarısında bulunan CHP’li Karademir, hükümeti işgal, talan ve yağmadan rant beklentisi içinde olmakla suçladı. Karademir, “bu yönetmelik değişikliği ulusal değerlerimize ihanettir. Bu tahribatın, işgalin ve ihanetin hesabı sorulacaktır” dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı