İZMİR HABERLERİ

CHP'den AK Parti İl Başkanı Şengül'e yanıt

DHA
10.03.2018 - 15:56Son Güncelleme :
DHA

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül'ün Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir'deki bazı sivil toplum kuruluşları ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na yönelik sözlerine, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel tepki gösterdi.

Yazılı açıklama yapan CHP İl Başkanı Deniz Yücel, bir yerel internet sitesine açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül'ün, İzmir'de idari yargının CHP'nin elinde olduğu yolunda iddialarda bulunduğu, bazı sivil toplum örgütlerinin idieolojik ve önyargılı olduğunu söylediğini ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na yönelik eleştirilerde bulunduğunu hatırlattı. Açıklamalarını ilk okuduğunda, Şengül'ün bu sözleri söylemiş olabileceğine inanamadığını belirten Yücel, "Sayın Aydın Şengül'ün partimizi ve Büyükşehir Belediye Başkanımızı hedef alan, İzmir'in STK'larına ayar veren, İzmirlilere 'Acaba AKP İzmir İl Başkanı Aydın beyle aynı ülkede mi yaşıyoruz' sorusunu sorduran açıklamaları karşısında, uzun uzun cevap vermeye gerek yok kanaatindeyim. Özellikle, yargının CHP'nin kontrolünde olduğu iddiaları gerçeklikten kopuktur. Sayın İl Başkanı bu sözleri gerçekten inanarak mı söyledi açıkçası merak ediyorum. Bu sözleri ilk okuduğumda, bir müddet Sayın İl Başkanından bir düzeltme bekledim ama bir düzeltme gelmedi. Şimdi sormak gerekiyor, FETÖ terör örgütüne üye oldukları için tutuklanmış veya yurt dışına kaçmış hakimleri ve savcıları yargının tam da göbeğine kim yerleştirdi? Yargıyı FETÖ'ye kim teslim etti? 15 Temmuz sonrası yeni gelen hakimleri kim atadı? Sayın Şengül bu soruların cevabını herhalde biliyordur. Ülkede sürekli kendi yargısını oluşturmak, hukuk sistemine kendi adamını yerleştirmek, hakimlere ve savcılara baskı uygulamak, mahkemelerden kendi istediği kararlar çıkmayınca mahkeme heyetleri değiştirmek CHP'nin yapacağı iş değildir. Bu işi kim yaptı, kim hukuk sistemimizi işlemez, adaletsiz ve yandaş hale getirmeye çalıştı, cevabını İzmirlilere bırakıyorum. Kaldı ki Sayın Şengül'ün de bildiği gibi yargıda atamalar ve değişiklikler hükümetin kontrolündedir. Zaten bu kontrol CHP'de olsaydı Türkiye'de bağımsız bir yargı olurdu. Tüm hakimlerimiz ve savcılarımız hiçbir etki ve baskı altında kalmadan özgürce, yalnız ve yalnız yasaya, hukuka ve vicdani kanaatlerine göre karar verirlerdi. Yani Türkiye'de tam anlamıyla adalet ve demokrasi olurdu" dedi.

"İZMİR İDEOLOJİKTİR. BUNA İZMİR DURUŞU DİYORUZ"

CHP İl Başkanı Deniz Yücel, AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül'ün İzmir'in sivil toplu kuruluşlarına yönelik 'ideolojiksiniz, ön yargılı' oldukları yönündeki sözlerine de değinerek şunları söyledi:

"Sayın başkan yeni seçilmişken İzmir'de herkese fırça atar gibi, ayar verir gibi eleştiriler yapması kendisinin ve AKP'nin tercihidir. Ancak söylediği şey doğrudur;  Üstelik sadece İzmir'in meslek odaları, meslek birlikleri ve dernekleri değil, İzmir'in tamamı ideolojiktir. İzmir'in ideolojisi Atatürkçülüktür, demokrasidir, özgürlük ve eşitliktir. Biz İzmir kültürünü özümsemiş olanlar, buna İzmir duruşu, İzmir tavrı diyoruz. Ve bu duruş partiler üstü bir ideolojiyi temsil eder. Biz CHP İzmir olarak bu duruşu sergileyen tüm STK'larımızla gurur duyuyoruz."

"GERGİNLİĞİN İZMİR'E FAYDASI OLMAZ"

Aydın Şengül'ün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu hedef alan sözleriyle ilgili de değerlendirmede bulunan Yücel, "Sayın Şengül siyaset yapıyor. Elbette CHP'li belediyelerimize karşı eleştiride bulunacaktır. Şu ana kadar kayda değer bir eleştiri duyamadık. Eksiğimiz, hatamız olduğu yerde Sayın İl Başkanı da bunu ifade ederse, bu eleştirilerinden faydalanırız. Ama şu çok önemli, biz ve Aziz Bey İzmir için birlikte çalışalım diye bir el uzatmışken, daha ilk adımda bu girişimlerimizi samimiyetsizlik olarak ifade etmek, bunun üzerinden yeni bir tartışma ve gerginlik yaşatmaya çalışmak, İzmir'e fayda sağlamaz. İzmir bizden hizmet ve uyum içinde çalışmamızı bekliyor. CHP olarak bu isteğin gereğini yapıyoruz.  Umuyorum ki Sayın Şengül de bizimle aynı fikirdedir" dedi

"İZMİR'DE OY DEVŞİRİLMEZ, İZMİRLİ'NİN GÖNLÜNE GİRMEK LAZIM"

Yücel, mevkidaşı Şengül'ün CHP'nin İzmir'de oy devşirdiği iddialarına da değinerek "Biz AKP'li yöneticilere bir türlü anlatamıyoruz. İzmirliyi korkutarak, tehdit ederek veya kandırarak oy alamazsınız. Hele oy devşirmek mümkün değildir. AKP İzmir'i yine anlamıyor, İzmirliyi hala tanımıyor. İzmir'de seçmenin gönlüne girmeden, aklına yatmadan, umut olmadan oy almanız mümkün değildir. Bunun için hizmet etmelisiniz, üretmelisiniz, İzmir ile aynı ideolojiye sahip olmalısınız. Yani OHAL'den nemalanarak, vatandaşı yoksullaştırarak, dönemine göre Atatürkçü olarak İzmir'den oy almak mümkün değildir. Bu sadece AKP için değil, bu yanlışa düşecek tüm partiler için geçerlidir" diye konuştu.

İl Başkanı Yücel, CHP'li belediyelerin seçime 6 ay kala çalışmaya başladığı iddialarının ise, siyasi polemikten öteye gitmeyeceğini kaydetti.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde CHP'den AK Parti İl Başkanı Şengül'e yanıt haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

09 Ekim 2018, Salı
 • İmsak
  05:46
 • Guneş
  07:07
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:17
 • Akşam
  18:51
 • Yatsı
  20:06
Sayfa Başı