ANTALYA HABERLERİ

CHP'de uzun pazartesi

DHA
12 Nisan 2016 - 15:19Son Güncelleme : 12 Nisan 2016 - 15:20

CHP'de uzun pazartesi

YEREL HABERLER ANTALYA

DHA

 

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da dün toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP'li üyeler arasında yaşanan kavga, öncesi ve sonrasıyla CHP'ye en uzun pazartesiyi yaşattı. Tartışmalar meclis öncesi grup toplantısında başladı, mecliste kavgaya dönüştü. İl yönetimi yaşanan olaylara müdahale için acil toplantı yaptı ve CHP'liler tüm geceyi telefonda yaşananları değerlendirerek geçirdi.

CHP'nin 26 kişilik Büyükşehir meclis grubu, dün saat 13.00'te başlayan meclis öncesi Konyaaltı Belediyesi'nde toplandı. İl Başkanı Semih Esen başkanlığındaki grupta, meclis komisyonlarına hangi isimlerin önerileceği tartışıldı. Toplantıya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal geçirdiği burun ameliyatı nedeniyle katılmazken, diğer belediye başkanları yer aldı. Görüşmeler öncesi İl Başkanı Esen, Ruhi Beşiktaş'ın grup sözcülüğünü bırakacağını, yerine ise Cansel Tuncer'in geleceğini açıkladı. İl Başkanı, değişime gerekçe olarak Beşiktaş'ın performansını yeterli bulmamasını gösterdi.

CUMHURBAŞKANININ ANONS ŞİİRİNİ PAYLAŞTI

Görevi devreden Beşiktaş, mecliste teşekkürleri sessizce kabul ederken meclisin ardından gece saatlerinde kişisel facebook hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerinde kürsüye çıkmadan önce okunan 'Karanlık aydınlıktan, yalan doğrudan kaçar. Güneş yalnız da olsa etrafına ışık saçar. Üzülme doğruların kaderidir yalnızlık. Kargalar sürü ile; kartallar yalnız uçar' şiirini paylaşıp, altına “Bunu anlayan anlar" notu düştü. Ancak Beşiktaş taraftarlığıyla bilinen CHP eski grup sözcüsünün paylaşımın Vodafone Arena'nın açılış maçı sonrasına denk düşmesi, anlaşılmasını zorlaştırdı.

GRUP TOPLANTISINDA NELER YAŞANDI?

CHP grup toplantısında, parti sözcüsünde yaşanan değişimin ardından komisyonlar için isimlerin belirlenmesine geçildi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu için iki isim, Erkan Demirci ve Recep Tokgöz önerildi. Daha önce komisyonda görev alan Sıtkı Soydal bu dönem için aday olmadı. Ancak Erol Özkarabekir, Tokgöz ismine itiraz etti. Özkarabekir, Mustafa Akaydın'ın belediye başkanlığı döneminde Büyükşehir Belediyespor'un başkanlığını üstlenen Tokgöz'ün hala ödenmemiş kulüp borçlarından sorumlu olduğunu savundu, komisyon üyesi olmasına karşı çıktı.

İtiraz tartışmalara neden oldu. Tartışmada sesler yükseldi, Özkarabekir grup toplantısını terk etti. Sinirlerin gerildiği toplantıda komisyonlar için önerilecek isimler tek tek belirlendi. Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 yılı faaliyetlerine ilişkin mecliste görüşülecek rapora yönelik eleştiriler konuşuldu ve meclise geçildi.

MECLİSTE DİKKAT ÇEKEN AYRINTI

Meclis başladığı dakikalarda CHP'nin oturma düzeninde değişiklik göze çarptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in tam karşısında oturan CHP grubunda en arka sırayı Mustafa Reşat Oktay, Erol Özkarabekir ve Faik Çıtak'la paylaşan Tokgöz bu kez ön sıralara geçti. Sakin başlayan mecliste sessizliği, İmar ve Bayındırlık Komisyonu için Türel'in parti gruplarından isim önerileri alması sırasında Özkarabekir bozdu. Özkarabekir, CHP sözcüsünün dışında 3'üncü bir ismi, Zafer Yörük'ü önerdi.

"SİYASET YAPTIM"

Özkarabekir, kendisinin İl Disiplin Kurulu'na sevkine neden olan bu girişiminin bir siyaset olduğunu söyledi. Grupta Tokgöz ismine itiraz ettiğini ve şerh düştüğünü aktaran Özkarabekir, “İddia edildiği gibi önceden AKP ile oturulup konuşulmuş bir durum yok. Zafer Yörük gruba bile gelmemişti. Orada, mecliste kendisini aday göstereceğimi söyledim. Tek isteğim oldu 'Çekilme' dedim. Siyaset yaptım ve tuttu" diye konuştu. Özkarabekir, o sırada yanında oturan Çıtak'tan bile oy istemediğini söyledi.

İNCE SİYASET

Ancak Yörük'ün aday gösterilmesinde ince bir siyaset vardı. Eksi bir Ak Partili olan ve Döşemealtı'nda eski Belediye Başkanı Hasan Akalın'la çalışan Yörük, Turgay Genç'in Döşemealtı Belediye Başkan adayı olmasıyla CHP'ye katılan isimler arasında yer alıyordu. Yörük, ayrıca geçen dönem yine CHP grup toplantısında İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nda yer almak için aday olmuş fakat kurayla aday gösterilmemişti. O dönem yapılan toplantıda Sıtkı Soydal ve Yörük 14 oy almış ve kuradan Soydal çıkmıştı.

KİM KİMİ DESTEKLEDİ

Mecliste CHP'de 3 adaydan 2'sinin seçilmesi için yapılan oylamada Erkan Demirci, Ak Parti ve MHP'den de aldığı 73 oyla komisyona seçildi. Demirci bir tek CHP grubundan Erol Özkarabekir'in oyunu alamadı. Ardından Recep Tokgöz'ün adaylığı oylandı. Tokgöz'e CHP'den Özkarabekir'le birlikte Arzu Yıldırım, Zafer Yörük oy vermedi. Tokgöz Ak Parti grubundan oy alamazken MHP'den ise 9 oy alarak 27 oy topladı. Özkarabekir'in aday çıkardığı Zafer Yörük ise Ak Parti grubunun o an salonda bulunanların tamamının oyu ve CHP'den Erol Özkabekir, Ali Coşkun, Erşan Özden, Halil Arıkan, Arzu Yıldırım, Sami Altun ve 7 MHP'den gelen oyla, rakibi Tokgöz'ü ikiye katladı ve 58 oyla komisyona seçildi.

İLK KELİMELER

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, CHP'den seçilen isimleri “Allah utandırmasın, tebrik ediyorum" diyerek kutlarken Oktay'ın “Hemen komisyondan diğer komisyonlara da seçilmiş arkadaşlar da istifa etsin" sözleri duyuldu. Bu arada Çevre Sağlık Komisyonu seçimleri için Başkan Türel gruplardan isim önerisi istedi. CHP grubu Arzu Yıldırım ve İsmet Tok isimlerini açıklarken CHP'nin arka sırası karıştı. Özkarabekir, Oktay'a yönelik “CHP grubunu sen mi yönetiyorsun, Allah'ın faşisti" diye bağırdı. Oktay bu sözlere sesini yükselterek “Otur yerine" diye karşılık verirken, aldığı cevap “CHP'li ol da konuş" oldu. Bu andan itibaren Oktay ceketini çıkardı ve “Ne yapacaksın lan" diye karşılık verdi.

BAŞKANLAR MECLİSTE YOK

CHP grubu kendi içinde kavgaya tutuşurken oylamanın olduğu dakikalarda salonda CHP'li belediye başkanlarından sadece İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru vardı.

"TEK GİTMEM"

Özkarabekir, dün yaşanan olaylar nedeniyle mecliste de özür dilediğini belirtirken ihracı istemiyle İl Disiplin Kurulu'na sevkine ilişkin sert açıklamalar yaptı. “Benim CHP'liliğimi bu yönetim vermedi ki bu yönetim alsın" diyen Özkarabekir, “Grup kararına karşı gelmedim. İtirazlarımı grup toplantısında dile getirdim. Sonrasında yaptığımı ise tamamen siyaset" dedi. Disiplin sürecine ilişkin nasıl bir yol izleyeceğini İl Disiplin Kurulu'ndan kendisine ulaşacak ifade için davet yazısının ardından kararlaştıracağını aktaran Özkarabekir, “Yalnız şunu biliyorum, oraya tek başıma gitmem. Yaşananlar ortada ceketini çıkarıp yere atanları gördük" dedi.

TARAFLAR NE DEDİ?

Olayların üzerinde geliştiği isim Recep Tokgöz, yaşananlara ilişkin mecliste sadece grup kararlarını yerine getirmeye çalıştıklarını, ancak parti içinden dirençle karşılaştıklarını söyledi. Tokgöz, grup kararlarının partinin ortak aklı olduğunu söyledi.

Kavganın diğer tarafı Oktay ise oylamanın sonuçları itibariyle partisinin CHP içinden isimler eliyle tezgaha getirildiğini savundu. Mecliste bu ilişkiyi ifşa ettiğini ve bu nedenle olayların yaşandığını savunan Oktay, “Burada Ak Parti ile işbirliği içinde CHP iradesinin yansımadığı bir adayın seçtirilmesi var. Seçtirilmesi kelimesinin altını çiziyorum, burada Zafer Yörük'ü sadece adaylığı kabul ettiği için eleştirebilirimö" diye konuştu.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden CHP'de uzun pazartesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2016 tarihinde saat 15 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'de uzun pazartesi haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  02 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   17:02
  • Akşam
   20:12
  • Yatsı
   21:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı