Gündem Haberleri

  CHP'de liste dışı kalan Özçelik istifa etti

  Zeynep GÜRCANLI
  18.09.2015 - 15:11 | Son Güncelleme:

  CHP'de dün yapılan Parti Meclisi ve MYK toplantıları ile 1 Kasım seçimleri milletvekili aday listeleri belli oldu. Liste dışı kalan Murat Özçelik, istifa etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise CHP listelerini YSK’ya teslim ettiği sırada yaptığı açıklamada “Sayın Özçelik listelerde yer bulamamış değildir. Kendisi aday olmamıştır” dedi.

  7 Haziran seçim listeleri üzerinde çok fazla değişikliğe gitmeyen CHP'de en büyük değişim, halen vekil olan bir Genel Başkan Yardımcısı'nın liste dışı kalması, vekil olmayan iki genel başkan yardımcısının ise listeye girmesi oldu. CHP'nin dış politikayı emanet ettiği Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, liste dışı kalırken vekil olmayan iki genel başkan yardımcısı Yakup Akkaya ve Seyhan Erdoğdu listeye girdiler.

  İŞTE CHP VEKİL ADAYLARININ TAM LİSTESİ

  ÖZÇELİK İSTİFA ETTİ

  Özçelik, bugün saat 15.00'te TBMM'de düzenlediği basın toplantısıyla Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifasını açıkladı.

  TEZCAN: KENDİSİ ADAY OLMADI

  Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Terzcan ise CHP listelerini YSK’ya teslim ettiği sırada yaptığı açıklamada “Sayın Özçelik listelerde yer bulamamış değildir. Kendisi aday olmamıştır” dedi.

  Listede olup olmayacağı merak edilen Umut Oran ve Koray Çalışkan liste dışı kalırken, CHP vefat eden Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu'nun oğlu Erdem Aslanoğlu'nu yine Malatya'dan 2. sıra adayı olarak gösterdi.

  CHPde liste dışı kalan Özçelik istifa etti İŞTE DÖRT PARTİNİN MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTELERİ

  ABDÜLLATİF ŞENER LİSTEDE YOK

  CHP listesinde en çok merak edilenlerden biri de "siyasete CHP'de devam edebilirim" diyen eski bakanlardan ve AK Parti'nin kurucularından Abdüllatif Şener süprizi yaşanıp yaşanmayacağı idi. CHP kaynakları, Şener'in listeye konulması konusunun gündeme bile gelmediğini belirttiler.

  UMUT ORAN ADAY OLAMADI

  CHP listesinde akıbeti merakla beklenen isimlerden biri de 7 Haziran seçimlerinde listeye dahil olmayan Umut Oran'ın durumu idi. Oran, 1 Kasım için milletvekilliği başvurusu yapmıştı. Ancak bu seçim listesine de giremedi.

  Aynı şekilde, ismi üzerinde en çok tartışılan isimlerden biri de Koray Çalışkan oldu. Aday olabilmek için Boğaziçi Üniversitesi'ndeki görevinden ayrılan Çalışkan, Parti Meclisi üyelerinin yoğun itirazı üzerine liste dışı kaldı.

  Koray Çalışkan’ın seçilecek bir yerden, İstanbul 3. Bölge 9. Sıradan adaylığına Parti Meclisi karşı çıktı.

  MEHMET BEKAROĞLU DAHA ÖNE KAYDIRILDI

  Murat Özçelik 7 Haziran seçimlerinde İstanbul 3. Bölge 7. sıradan aday olmuştu. Onun liste dışı kalmasıyla, yerine Bekaroğlu konuldu. Bekaroğlu, 7 Haziran seçimlerinde aynı listede 9. sıradan aday gösterilmişti.
  CHP'den istifa eden İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in boşalttığı seçim listesine dahil olan Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, ancak Özkes'in 7 Haziran seçimlerindeki yerinden daha aşağı sıralarda kendine yer buldu. Özkes'ten boşalan yerden liste kaydırıldı, Akkaya, 11. sıradan İstanbul listesine girdi.

  BİR BÜYÜKELÇİ GİTTİ, BİR BÜYÜKELÇİ GELDİ

  Özçelik'in liste dışı kalması ile CHP listelerinde vekil adayı olarak Dışişleri kökenli kalan tek isim, Ardahan'dan aday gösterilen, Musul eski Başkonkolosu iken IŞİD'in kaçırdığı Türk vatandaşları grubunda yer alan ancak serbest kaldıktan sonra Tacikistan'a büyükelçi olarak olarak atanan Öztürk Yılmaz oldu.

  BAYKAL VE İNCE LİSTEDE

  Deniz Baykal ve Muharrem İnce'nin liste dışı kalacaklarına ilişkin haberler ise doğru çıkmadı. Hem Baykal, hem de İnce 7 Haziran listesinde yerlerini korudular.

  TUNCELİ'DE İKİ ADAY DA DEĞİŞTİ

  Merakla beklenen, CHP listesinde Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'de de büyük değişim yaşandı; Tunceli listesinde yer alan iki aday da değiştirildi.

  CHP'NİN SEÇİM LİSTESİNDEN NOTLAR

  CHP'nin Yüksek Seçim Kurulu'na teslim ettiği 1 Kasım seçimleri milletvekili aday listesinin ayrıntıları da ortaya çıktı.
  CHP, Kayseri'de eski Belediye Başkanlarından, üç dönem başkan seçilen ve "efsane Başkan" olarak anılan Niyazi Bahçecioğlu'nun oğlu İbrahim Bahçecioğlu 2. sıradan aday oldu.
  CHP'den üç dönem boyunca Kayseri Belediye Başkanı olan Bahçecioğlu, 12 Eylül darbesiyle görevden alınmıştı .
  Urfa'da ise eski CHP'li vekillerden Vedat Melik 1. sıradan aday oldu.

  BEKAROĞLU'NUN YERİNE, SİBEL ÖZDEMİR GELDİ

  CHP, İstanbul 3. bölgede Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik'ten boşalan 7 sıraya, Mehmet Bekaroğlu'nu getirdi. Bekaroğlu'nun yerine ise, daha önceki seçimde 10. sırada olan Sibel Özdemir, bir sıra öne alınarak, 9. sıraya taşındı. CHP bu bölgeden 9 vekil çıkarmıştı.

  DİYARBAKIR'A GAZETECİ ADAY

  CHP'nin Diyarbakır'da 1. sıra adayı ise, bir gazeteci oldu. Naci Sapan, Diyarbakır 1. sıradan Diyarbakır adayı oldu.
  Van'da ise 7 Haziran seçimlerinde 1. sıra adayı olan Nadir Kartal değiştirildi. Van 1. sıraya Cemal Şan getirildi.

  BOLU'DA LİSTE DEĞİŞTİ

  CHP, 7 Haziran seçimlerinde bir vekil çıkardığı Bolu'da da liste değişikliğine gitti. 1. Sıradaki Tanju Özcan yerini korurken, 7 Haziran seçimlerinde 3. sırada olan Mehmet Burak Cop, 2. sıraya alındı.

  RİZE'YE REKTÖR ADAY

  CHP, Rize'de ise Maltepe Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr Kenan Köymen'le seçim yarışına giriyor. Köymen, Rize'de birinci sıra adayı.
  Parti Meclisi üyesi ve Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanlarından Fevzi Gümüş İstanbul 3 Bölge 11’inci sıradan milletvekili adayı oldu. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanlarından Ali Balkız ise Ankara 8’inci sıradan aday gösterildi

  VE İSTATİSTİKLER

  CHP'nin 1 Kasım seçimleri aday listesindeki bazı istatislikler de şöyle;

  Listede 425 Erkek, 125 kadın Aday var. 14 seçim bölgesinde, ki bu bölgeler arasında İstanbul, Ankara ve İzmir'in tüm seçim bölgeleri de bulunuyor, kadın adaylar ilk sıralarda.
  Listedeki adaylardan 13'ü İlkokul, 11'i Ortaokul, 79'u Lise, 447'i ise Üniversite mezunu.
  CHP Listelerinde genç kontenjanından toplam 28 aday var.

  TOKAT, ANTEP VE İSTANBUL'DAN ÜÇ VEKİL LİSTE DIŞI

  CHP'de, 7 Haziran seçimlerinde TBMM'ye giren vekillerden sadece üç tanesi, 1 Kasım listelerinde yer almayacak.
  İstanbul'dan vekil seçilen Genel Başkan Yardımcısı, kendisi aday olmadı, dolayısıyla vekil listesinde yer almayacak.
  Gaziantep'ten 7 Haziran seçimlerinde 1. sıra adayı olan ve seçilen Mehmet Şeker, 1 Kasım listesinde 4. sıraya konuldu. Şeker, yerinin değiştirilmesi nedeniyle adaylıktan istifa etti. Gaziantep'te birinci sıraya, CHP'nin eski vekillerinden Mehmet Ekici getirildi.
  Tokat'ta ise 7 Haziran'da CHP bir milletvekili çıkarmıştı; Orhan Düzgün liste dışı kaldı. Düzgün'ün yerine Tokat 1. sıraya öğretmen Kadim Durmaz getirildi.


  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı