Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP'de hesaplaşma 30 Eylül'de

  Hürriyet Haber
  14 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Eylül 2000 - 00:01

  CHP'de uzun süredir devam eden parti içi kavgada ipler kopma noktasına geldi. Genel Başkan Altan Öymen, Parti Meclisi'ne için gösterdiği adayların seçilmemesi üzerine "Bu bana güvensizliktir" diyerek 30 Eylül'de Olağanüstü Kurultay'a gitme kararı aldı. Öymen yeniden aday olacağını ilan ederken, karşısına eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın çıkacağı iddia ediliyor.

  Öymen, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ''Bugüne kadar yaptığım en güç basın toplantısı'' diyerek başladığı sözlerine ünkü PM'de yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) seçimine ilişkin düşüncelerini anlattı.

  KURULTAYA MECBURUM

  Bugüne kadar yaptığı basın toplantılarında hükümete yönelik eleştirilerini ortaya koyduğunu ifade eden Öymen, bu basın toplantısında ise ilk kez parti içi sorunları dile getirmekten duyduğuüzüntüyü belirtti. İçel'in Merkez ilçesinde üye yazımı konusunda ortaya çıkan usulsüzlük sonrasında bu usulsüzlüğü yapanların görevden alınması konusunda MYK ile büyük bir ihtilafa düştüğünü anlatan Öymen, bu sorunu, partinin tüm organlarında çözmek için elinden gelen gayreti gösterdiğini söyledi.

  MYK'da ortaya çıkan ihtilafı son olarak PM toplantısına getirdiğini ifade eden Öymen, dün gece yapılan MYK seçiminde kendi listesinin seçilmemesini de parti içinde genel başkana karşı bir güvensizlik olarak değerlendirdiğini kaydetti.

  MYK'dan sonra PM'de de aynı uyumsuzluğun sürdüğünü ve bu durumda yapılacak tek şeyin kendisini de, PM üyelerini de seçen kurultaya başvurmak durumunda kaldığını belirten Öymen, ''Hangimizin tavrının doğru olup olmadığına kurultay karar verecek. Çünkü PM'nin bana güven duymadığı ortaya çıkmıştır. 30 Eylül tarihinde seçimli bir kurultay yapılacak. Ben adayım'' diye konuştu.

  BAYKAL'LA ADI KONMAMIŞ YARIŞ

  Öymen bir soru üzerine, daha önce 30 Eylül'de yapılması planlanan Tüzük Kurultayı'nın ertelendiğini söyledi.

  ''Bu kararınızdaki etken Sayın Baykal mı?'' sorusunu ''Hayır'' diye yanıtlayan Altan Öymen, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Olağan Kurultay'a 8 ay kala yaptığı yurt gezilerinin basına yansıdığını ve bu gezilerin örgütler tarafından organize edildiğinin de ortaya çıktığını ifade etti. Öymen, ''Aslında adı resmen konulmamışbir fiili yarışın olduğu ortada'' dedi. 30 Eylül'de yapılacak kurultayın hazırlık çalışmalarını yeni MYK ile yürüteceklerini bildiren Öymen, kendisinin dışında genel başkan adayının çıkıp çıkmayacağının sorulması üzerine, ''Aday olacakların konuyu kendi açısından ve zamanlama açısından değerlendireceğini düşünüyorum'' diye konuştu.

  GEREKİRSE AYRILIRIM

  Öymen, Olağanüstü Kurultay'da seçilecek yeni genel başkanın yeni seçilecek PM ile uyum içinde çalışması gerektiğini vurgulayarak, ''Böyle bir PM oluşmazsa, tavrınız ne olacak?'' sorusunu da, ''Kurultay'a, onu baştan söyleyeceğim. Olmazsa ayrılırım'' dedi.

  Bir gazetecinin, ''Bu söyledikleriniz dikensiz bir gül bahçesi istediğiniz anlamına mı geliyor?'' sorusuna ise ''Hayır. Ben çok çiçekli bir bahçe istiyorum, ama herkesin de, genel başkanı Kurultay'ın seçtiğini göz önünde tutması gerekir. Sonuçta onları da beni de seçen Kurultay'dır. Kurultay kimin ne yaptığına bakıp karar verecek'' yanıtını verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı