Gündem Haberleri

  CHP'de ‘bacı’ dönemi kapanıyor

  Şaban SEVİNÇ / ANKARA
  19.07.2001 - 01:57 | Son Güncelleme:

  Yeniden yapılanma sürecini tamamlayan CHP, şimdi de belirlediği yeni propoganda tekniklerinde, 12 Eylül 1980 öncesinin solda dayanışmayı ifade eden ünlü ‘bacı’ söylemini rafa kaldırdı.

  İletişimde ‘abi, abla, bacı ve arkadaş’ gibi geleneksel ifadeleri kaldıran CHP, örgütüne bunların yerine ‘hanım ve bey’ gibi çağdaş ifadelerin kullanılması talimatını verdi. CHP Genel Merkezi ‘Eğitim El Kitabı’ hazırlayıp parti örgütlerine dağıttı. Kitapta kadın ve erkekler arasında önemli algılama farklılıkları da bulunduğu belirtilerek, şu önerilerde bulunuldu: ‘‘Yapılan araştırmalara göre erkeklerde sözel ve görsel ilgi alanları birbirinden ayrıdır. Kadınlarda ise görsel ve sözel alanlar koordinelidir. Kadınlar bir alanı bütün halinde görmekte, erkekler ise belli bir noktaya yoğunlaşmaktadır. Örneğin bir yemek masasında erkekler yalnızca ilgilerini çeken yemeği, kadınlar ise yemek masasının tümünü görür.’’

  Gözünün içine bakın

  CHP Genel Merkezi tarafından hazırlanan ‘Eğitim El Kitabı’ndaki bazı propaganda teknikleri şöyle:

  Herkesi ayakta karşılamaya özen gösterin.

  Karşılaştığınız kimselere merhaba, günaydın, hoşgeldiniz deyin.

  Tanımadığınız kimselerle tanışın, el sıkışın, el sıkışırken canlı, alçakgönüllü, kavrayıcı olun.

  Tanışma sırasında karşınızdaki kimsenin gözlerinin içine bakın

  Tanıştığınız kimselerin düşüncelerine, inançlarına saygı gösterin.

  Düşüncenizi açıklarken, 'Ben düşünüyorum, 'Bana göre' diye anlatın. Herkes böyle düşünüyor gibi genellemelerden kaçının.

  Yapılan araştırmalar iletişimde beden dilinin yüzde 55, ses tonunun yüzde 35 ve sözlerin etkisinin de yüzde 10 olduğunu göstermektedir. Başarılı bir iletişim için bunları gözönünde tutun.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı