Gündem Haberleri

  CHP'de 3'lü yarış başladı

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP'de genel başkanlık için Deniz Baykal, Altan Öymen ve Hasan Fehmi Güneş yarışacak. Kurultaya 8 gün kala, Ertuğrul Günay çekilme kararı aldı.

  CHP'de olağanüstü kurultaya 8 gün kala, genel başkanlık yarışının yapısı ortaya çıktı. Genel Başkanlık için eski Genel Başkan Deniz Baykal, Genel Başkan Altan Öymen ve Sol Kanat adayı Hasan Fehmi Güneş yarışacak.

  CHP kulislerinde kurultay hazırlıkları hız kazanırken, Sol Kanat Grubu günlerdir süren değerlendirmelerini tamamlayarak Hasan Fehmi Güneş'i genel başkan adayı olarak belirledi ve dün kamuoyuna açıkladı. Böylece Genel Başkan Öymen'in ilk resmi rakibi de ortaya çıkmış oldu. Sol Kanat adına dün yapılan yazılı açıklamada, ‘‘Parti Meclisi üyeleri Fikri Sağlar, Abdülkadir Ateş, Ercan Karakaş ve Esin Fatma Temel'in de katılımıyla yapılan Sol Kanat İl Temsilcileri toplantısı sonunda Hasan Fehmi Güneş, Genel Başkan adayı olarak görevlendirilmiştir’’ denildi. Açıklamada Sol Kanat'ın Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu üyelikleri için de aday göstereceği bildirildi.

  Eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın da önümüzdeki günlerde adaylığını açıklaması bekleniyor. Baykal'ın aday olacağı yönündeki haberler üzerine Ertuğrul Günay yarıştan çekilme kararı aldı. Altan Öymen'in de Parti Meclisi listesini, Murat Karayalçın'la birlikte hazırlayacağı yayıldı.

  Daha önce Sol Kanat ile hareket eden İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Baykal'a destek olacağını açıkladı. Çapan, Altan Öymen'in başarısız bir yönetim sergilediğini belirterek, ‘‘Deniz Baykal günah keçisi yapılmak isteniyor. Halbuki partinin barajı geçememesinde herkesin suçu var’’ dedi.

  Eski Dışişleri Bakanlarından Prof. Turan Güneş'in oğlu Prof. Hurşit Güneş'in de kurultayda konuşabilmek için aday olması bekleniyor. Ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen'in de, bazı belediye başkanlarının desteğiyle aday olabileceği CHP kulislerinde konuşuluyor.

  Baykal'la yollarını ayıran eski Genel Sekreter Adnan Keskin'in de Fikri Sağlar ile görüştüğü öğrenildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı