İZMİR HABERLERİ

CHP'Bakan'dan Danıştay kararı sorusu

DHA
29.03.2016 - 13:51Son Güncelleme :
DHA

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya 2014 yılında atanan bin 709 şube müdürünün atama işleminin yürütmesini durduran Danıştay'ın kararının neden uygulanmadığını sordu.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), MEB Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü atamaları için ÖSYM kanalıyla yaptığı yazılı sınavdan sonra başarılı olan yaklaşık 5 bin 900 kişiyi mülakattan da geçirerek, 16 Nisan 2014 tarihinde şube müdürlüğü atamalarını gerçekleştirmişti. Danıştay, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği'nin sadece mülakatla atama yapılabilmesini öngören hükmünün yürütmesini 6 Mart 2014 tarihinde durdurmuştu. Atamalar gerçekleşmeden yaklaşık 40 gün önce, yapılan atamalara dayanak olan hükmü Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bularak durduran Danıştay, Yönetmeliğin sadece mülakatla ile alım yapılması hükmünün yürütmesini de durdurmuştu.
Danıştay'ın, sadece mülakatla yapılan bin 709 atama işlemini kesin olarak iptal ettiğini belirten Murat Bakan, yürütmeyi durdurma kararlarının sadece yönetmeliğe geldiğini, atamalarla ilgili herhangi bir iptal kararı verilmediğini savunan Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 5 bin 900 kişiyi mağdur ettiğini belirtti. Bakan, binlerce kişi hukuki mücadelesini sürdürüp mahkemelerde sonuç elde etse de kararları uygulamadığını dile getirdiği Milli Eğitim Bakanlığı'na, konuyla ilgili soru önergesi verdi
Bakan verdiği önergede, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya, "Bakanlık, Anayasa'nın 138. maddesindeki, 'Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez' ve İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28. Maddesindeki, 'Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak 30 günü geçemez' hükümlerine uygun hareket ederek, gerekli atama iptallerini gerçekleştirecek midir" diye sordu.
Atanan ve atanamayan 5 bin 900 şube müdürü adayının mağduriyetini ifade eden Bakan, "Milli Eğitim Bakanlığı, mahkeme kararlarının gereklerini yerine getirip, bin 709 şube müdürü atamasını iptal ederek, yayınlamış olduğu 'görevde yükselme yönetmeliğine' göre boş bulunan şube müdürlüğü kadrolarını sınavı kazanan şube müdürlerine açacak mıdır? Yeniden tercihler alınarak atamaları yenilenecek midir" dedi.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden CHP'Bakan'dan Danıştay kararı sorusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 13 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'Bakan'dan Danıştay kararı sorusu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı