Gündem Haberleri

  CHP’ye başarı reçetesi

  Hürriyet Haber
  29.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’li yazar Andrew Finkel, New York Times’ın internet sitesinde yer alan yazısında, ‘Yeni CHP’yi değerlendirdi. Finkel, “Türkiye’nin enerji kazanan muhalefeti” başlıklı yazıda Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP’nin AK Parti karşısında güçlü bir muhalefet olabileceğini vurguladı.

  Muhalefetin zayıflığının hükümette bir kibir hali yarattığına ve Türkiye’nin tek parti devletine dönüşmesine neden olabileceğine dikkat çeken Finkel, kongrede firesiz başkan seçilen Kılıçdaroğlu’nun bu gidişata bir son verebileceğini belirtti. Finkel, şöyle devam etti:

  AK Parti’den ders alabilir

  “Deniz Baykal, iktidardaki AK Parti’nin varlık hakkını sorgulamak dışında bir muhalefet yapmadı. Seçim kazanmaktan çok partisinin başında kalmaya niyetli göründü.” Baykal’ın bu tavrının CHP’ye oy kaybettirdiğini ifade eden Finkel, Kılıçdaroğlu’nun çok farklı bir insan olduğunu ancak AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 15’lik kısmını CHP’ye dönmeye ikna etmesinin zor olduğunu belirtti. Finkel, “Bu doğrultuda, Kılıçdaroğlu, AK Parti’den ders alabilir. AK Parti iktidara gelmek için bir metamorfozdan geçti. 2001’de İslamcı ve Batı karşıtı bir hareketin kalıntıları üzerine kuruldu. İlerleyen dönemdeki başarısı ise AB üyeliğinde ve IMF programlarını uygulamada gösterdiği kararlılık gibi faktörlere bağlıydı” dedi. Erdoğan’ın son dönemde bu merkezci temelden uzaklaştığını savunan Finkel, bunun Kılıçdaroğlu için fırsat olduğunu belirtti. Finkel, ‘Yeni CHP’nin Erdoğan’ın “kayıtsızlığından ve artan hata yapma eğiliminden faydalanması gerektiğini” vurguladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı