Gündem Haberleri

  CHP ve BDP Kürt konusunda karşı karşıya geldi

  Hürriyet Haber
  03.09.2012 - 15:07 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika Cumhuriyeti'nde gerçekleştirilen 24. Sosyalist Enternasyonal'de "Kürtlerin kendi kaderlerini tayin hakkı" tartışması yaşandı. Tartışma, toplantıya Türkiye'den katılan iki partiyi, CHP ve BDP'yi karşı karşıya getirdi.

  "Kürtlerin self determinasyon hakkı" konusunu gündeme, İran Kürdistan Demokratik Partisi taşıdı. Yöneticilerin tümü İran dışında yaşayan ve haklarında ölüm cezalarını da içeren mahkeme kararları bulunan İran Kürdistan Demokratik Partisi temsilcileri, Sosyalist Enternasyonall'in toplantı sonunda yayınladığı açıklamaya, "Sosyalist Enternasyonal, Kürtlerin self determinasyon (kendi kaderini kendi tayin etme) hakkını tanımaktadır" ifadesinin konulmasını istedi.

  Bu öneriyi, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin liderliğini yaptığı Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği de destekledi.

  Ardından BDP heyeti de öneri lehinde kulis yapmaya başladı.

  Ancak edinilen bilgiye göre, toplantıdaki CHP ekibi, konuya müdahale etti. CHP'liler, öneri daha Sosyalist Enternasyonal resmi toplantı gündemine gelmeden kuliste, diğer heyetlerle temasa geçti. CHP heyeti, Irak ve Türkiye'deki Kürtlerin daha önce "self determinasyon hakkını, ülkede birlik ve beraberlik içinde yaşamak yolunda kullandığını", bu konunun "öyle her zaman, her platformda, sürekli gündeme getirilmesinin uygun olmadığını" vurguladı. Sosyalist Enternasyonal'ın bu konuya girmesinin doğru olmayacağı, Kürtlerin "self determinasyon isteğinin BM'nin bu konu ortaya koyduğu kriterlere uymadığı" vurgusu da yapıldı.

  CHP'nin kuliste yaptığı temaslar sonucunda, İranlıların önerisi toplantı gündemine ve toplantı sonrasında yayınlanan ortak bildiriye alınmadı.
   
  BDP DE KULİS YAPTI
   
  Edinilen bilgiye göre, Sosyalist Enternasyonal'in kulisinde "Kürtlerin self-determinasyonu" konusunda tartışmalar sürerken, toplantıda hazır bulunan BDP heyeti de kuliste, İranlıların önerisinin kabul görmesi için kulis yaptı. Ancak BDP'nin çalışmaları da sonuç vermedi. Ve Sosyalist Enternasyonal toplantısının sonuç açıklamasında, Kürt sorunu bir paragrafla yer aldı. Sonuç açıklamasında şu ifade kullanıldı;

  "Kürt sorunu da, İsrail ve Filistin anlaşmazlığında olduğu gibi, çok taraflı bir çözüme ihtiyaç duymaktadır. Irak, İran, Türkiye, Suriye veKürt halkını temsil eden taraflar, BM ve diğer devletlerüstü kurumların yardımıyla, çok taraflı bir süreç içinde çalışmalıdır. Sosyalist Enternasyonal Kongresi, Kürt sorunu konusunda, Kürt halkının  haklarının, güvenliğinin ve yaşam standardının uluslararası hukuka uygun şekilde korunması ve ilerletilmesi için özel bir çalışma grubunu yeniden kurmayı kararlaştırmıştır".
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı