Ege Haberleri

EGE

  CHP ve AKP yangını kınadı

  Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
  03.06.2013 - 14:13 | Son Güncelleme: 03.06.2013 - 14:27

  AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, gösteriler sırasındaki yangın sonrası çoğunluğu zarar gören Karşıyaka İlçe Başkanlığı'nda açıklama yaparak, “Biz bu tahriklere gelmeyiz, oyuncağı da olmayız. Bu tamamen provokasyondur, bu şiddeti kınıyoruz. İzmir'in vicdanı kanadı” diye konuştu.

  Bugün, saat 12.00 sıralarında, AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, AK Parti İzmir milletvekilleri Ali Aşlık, Aydın Şengül, Hamza Dağ, Nesrin Ulema, Rıfat Sait, İlknur Denizli ve partinin yöneticileriyle yangın sonrası dört odası kullanılmaz hale gelen, camları kırılan AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı'nda yaşananları değerlendirdi. Dışına Türk bayrakları asılan, çevresinde polisin önlemlerini arttırdığı binada konuşan Başkan Akay, “Farklı kültürlerin, yaşam tarzlarının, inançların binlerce yıldır bir arada barış içinde yaşadığı İzmir'in ruhuna ve iklimine hiç yakışmayan bir olayla karşı karşıya kaldık. AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı'nın, hizmet binası kundaklandı, İzmir'in vicdanı kanadı. İzmir'de yaşadığımız bu hadise oldukça düşündürücüdür. AK Parti'nin binasını kundaklamak, milleti ve milletin değerlerini, bu ülkenin daha mutlu bir gelecek umudunu kundaklamaktır. Bu provakasyonu ve bu şiddeti kınıyoruz. Kitleleri belirli duyarlıklar üzerinden seferber eden, ortamı geren, toplumun sinir uçlarına baskı yaparak bir kargaşa ortamı yaratmayı amaçlayan provakatörleri de ayrıca kınıyoruz. Dün gece yaşanan üzücü olayı, bir genelleme yaparak İzmirlilere ve Karşıyakalılara asla mal edemeyiz. İzmirliler, böyle bir tezgahın içinde olmaz. Karşıyakalılar böyle bir komplonun bir parçası olamaz. Bu tamamen bir provakasyondur. Hem AK Parti'ye, hem AK Parti'nin taşıdığı değerlere, hem İzmir'in sahip olduğu huzur ve güven iklimine, hem de Karşıyaka'nın ruhuna karşı planlanmış bir darbedir. Biz, Türk milletinin en önemli yönetim kazanımının Cumhuriyet olduğuna ve egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait bulunduğuna yürekten inanıyoruz. En üstün gücün, hukukun üstünlüğü ilkesi olduğunu savunuyoruz. İnsanların farklı inanç, düşünce, ırk, dil, ifade etme, örgütlenme ve yaşama gibi doğuştan var olan tüm haklarına saygı duyuyoruz. Birey, devlet ilişkilerinde, demokratik toplum olmanın gereklerine uygun düşmeyen yaklaşımları ve her türlü ayrımcılığı reddediyoruz. Farklı olmanın ayrışma değil, pekiştirici kültürel zenginliğimiz olduğunu kabul ediyoruz. Biz sorunlu siyasetin bir tarafı olmayız, sorumlu siyaset yaparız. Hiçbir provakasyon, hiçbir şiddet içeren eylem, hiçbir vandallık bizim bu düşüncemizi tersine çeviremez. Provakatörlerin kurduğu tezgahın içine düşen vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bu şiddetin, barbarlığın, Vandallığın bir parçası olmayınız. Güven ve istikrar içinde devam eden Türkiye'nen geleceğe doğru olan yürüyüşünü engellemek için çaba gösteren mihraklara teslim olmayınız” dedi.

  “MİLLET OLARAK SIKINTIYA GİRERİZ”

  Kardeşliğin bozulması için fırsat kollayanlara izin verilmemesi isteyen Akay, “Unutulmasın, yakılan, yıkılan binayı yeniden yaparız, eşyayı yerine koyarız. Ancak gönüller yakılıp yıkılırsa işte o zaman millet olarak sıkıntıya gireriz. Gönülleri yakıp yıkmayalım. Bir ve beraber olalım, kardeşlik hukukumuza bir halel gelmemesi için hep birlikte maksimum seviyede gayret gösterelim. İnşallah bu vandalizm son bulur ve ülkemiz huzura, süküna erer, tek temennimiz odur” dedi.

  ‘TAHRİKLERE GELMEYİZ’

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu'nun, kendilerine geçmiş olsun ziyaretinde bulunduğunu aktaran Akay, “Yangının ardından emniyet gereken çalışmayı yapıyor. Şu ana kadar bize bir bilgi iletilmedi. Emniyetin ihmali olup olmadığını değerlendirmek bizim görevimiz değil. Biz kaç gündür arkadaşlarımızı sükunete davet ettik, böyle de devam edeceğiz. Karşılık verme gibi bir durumumuz yok, doğru değil. Biz bu olaydan önce partililerimizi binaya getirseydik doğru olmazdı. Biz bu tahriklere gelmeyiz, oyuncağı da olmayız. Sosyal medyada paylaşımlara dikkat etmek lazım, provakasyon ve tahriklere gelinmemeli” diye konuştu.

  ELİ SOPALI PARTİLİLER SORUSUNU YANITLADI

  Akay, kentteki gösteriler sırasında polislerin yanlarında gösterici gruplara müdahale eden eli sopalı kişilerin AK Partili gençler olduğu iddialarına yönelik, “Teşkilat mensuplarımız bu işlerin içinde, arkasında olmaz. Polisin olduğu yer de AK gençliğe ne gerek var. İddia edilen fotoğraflar, fotomontaj olabilir. Sivil polisler de olabilir. Esnaf olamaz mı? Çok sayıda esnafın işyerine, bankalara da talan var. Bu demokratik hak mıdır” diye sözlerini sonlandırdı.

  CHP ve AKP yangını kınadı

  CHP'DEN YANGINA KINAMA

  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı binasını yakanları kınayarak, demokrasi dışı ve şiddet içeren hareketlerin, halk hareketine katılanları haklıyken haksız hale düşürdüğünü söyledi. AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı binasının yandığı haberini alır almaz olay yerine gittiğini ve gördüğü manzara sonrası çok üzüldüğünü belirteN Engin, “Demokratik eylemler baskıcı fikir ve zihniyeti hedef alır. Bu eylemi gerçekleştirenlerin, İzmir halkının demokrasi ve özgürlük arayışları için meydana dökülenlerle hiçbir ilgisi olmadığına inanıyor ve bu olayı gerçekleştirenleri şiddetle kınıyorum. Bu tür hak arayışlarında, birçok yerde görüldüğü gibi halkın sağduyusunu kötüye kullanmak isteyen provokatörler ön saflarda yer alarak, hem yapılan eyleme gölge düşürmekte hem de Karşıyaka da yaşandığı gibi şiddet eylemlerine başvurmaktadır. Hiçbir demokratik hareketin siyasi parti binalarını hedef alması düşünülemez. Hele ki, İzmir gibi bir yerde bu türden saldırıların olmasını en başta İzmirli vatandaşlar kabul edemez. Bu üzücü olay sebebi ile AKP Karşıyaka İlçe Başkanı Kerem Ali Sürekli' ye ve tüm AKP'lilere geçmiş olsun dileklerimi bir kez daha iletiyorum. Vatandaşlardan haklı gösteri ve eylemleri sırasında bu türden şiddet eylemlerini gerçekleştirme amacı olan provokatörlere karşı dikkatli olmalarını bir kez daha istirham ediyorum” dedi.

  SİVİL POLİSLERİ DE KINADI

  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, twitter hesabından “Pazar gecesi İl Başkanlığı'mızın önünde benim ve il yöneticisi arkadaşlarımın üzerine ellerinde sopalarla yürüyen sivil polisleri kınıyorum” diye yazdı.

  TEPKİLER BARIŞCIL SINIRDA KALMALI

  CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Ali Karaege, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin olağanüstü bir dönemden geçtiğini, tepki ve taleplerin barışcıl gösterilerle ifade edilmesinin demokrasinin gereği olduğunu belirterek, halkı şiddet içeren provakatif eylemlere karşı uyanık olmaya çağırdı. Karaege, AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı binasının yakılmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, “Bunu yapanları kınıyoruz. Tepkimizi, İzmirliler'e ve sosyal demokrasiye yakışır, medeni ve demokratik şekilde göstermeliyiz. Polisten de barışcıl sınırlarda kalan eylemlere saygı göstermelerini bekliyoruz” dedi.

  CHP ve AKP yangını kınadı

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı