Gündem Haberleri

  CHP Van belgesi açıkladı, Bakan özür dilensin istedi

  ANKARA
  01.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Merkezi, dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceki gece CNN Türk’te açıkladığı, Van’daki sağlık kuruluşlarında yapılan ihale yolsuzluğu soruşturmasının, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın talimatı ile durdurulduğu iddiasına ilişkin 2 resmi belgeyi basına dağıttı.

  Akdağ imzasıyla Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderilen 21 Şubat 2011 tarihli yazıda, “Van ili Sağlık Kurumu ve Kuruluşlarınca yapılan ihalelerle ilgili olarak Bakanlığımız Müfettişleri Ali Keskin ve Birol Taşdemir tarafından düzenlenen Disiplin Soruşturma Raporu, Tazmin Raporu, Tevdi Raporu ile Suç Duyurusu Raporunun ivedilikle durdurulması, konunun başka müfettişlerce inceleme ve soruşturmanın yapılmasını önemle rica ederim” deniliyor. 2’nci belgede ise Teftiş Kurulu Başkanı Muhammet Gedik’in, Van Cumhuriyet Savcılığı’na 24 Şubat 2011’de “Bakanlık makamının yazısı ilişikte gönderilmiştir” diyerek gereğinin yapılmasını istiyor.
  Kılıçdaroğlu özür borçludur
  AK Parti Erzurum İl Başkanlı-ğı’nda dün basın toplantısı düzenleyen Akdağ ise müfettişlerin soruşturmalarının ardından idari ve adli soruşturmanın başlatıldığını savunarak, “Sayın Genel Başkan, Sağlık Bakanı’na özür borçludur. Sorumluluğunu yerine getirerek kamuoyu önünde özür dilemelidir. Hem özür dilemesini, hem de ellerini iyi bir yıkamasını öneriyorum. Bu sayın Genel Başkan’ın kulağına da küpe olmalıdır” dedi. Akdağ, konunun hassasiyeti nedeniyle ikinci bir müfettiş heyetine de soruşturma yaptırdığını, raporları Başmüfettiş Cahit Uçar ile Nihat Ünver’den oluşan ayrı bir heyete incelettirdiğini, hazırlanan raporu da 18 Mart 2011 günü Van Valiliği ve Van Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdiğini söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı