Gündem Haberleri

  CHP: TRT, 'Tayyip Radyo Televizyonu' oldu

  ANKAg
  16.07.2007 - 17:19 | Son Güncelleme:

  CHP, TRT’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) düzenleme ve kurallarına duyarsız kaldığını, “Tayyip Radyo Televizyonu” gibi yayın yaptığını savunarak, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve YSK’yı göreve çağırdı.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem yaptığı yazılı açıklamada, seçimlere bir hafta kaldığını hatırlatarak, TRT’nin "çok sorumsuz, duyarsız ve tam bir hükümet yayın organı gibi" yayın yaptığını iddia etti.

  Erdem, seçimlere katılacak siyasi partilerin Genel Başkanları veya temsilcilerinin YSK’nın denetim ve gözetiminde TRT’de yapacağı konuşmaların pazar günü başladığını hatırlatarak, TRT’nin 18.00 ? 20.00 arasında yayınladığı bu konuşmalar sürerken AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19.30’dan sonra anahaber bülteninde ekrana getirildiğini kaydetti. "Erdoğan’ın o gün yaptığı mitinglerde muhalefet partilerine yönelttiği sorumsuzca eleştiriler ile AKP’nin propagandasına katkıda bulunacak açıklamaları yayınlanmıştır" diyen Erdem, şöyle devam etti:

  "Yine dün TRT ekranlarını, kendisi de milletvekili adayı olan TRT’den sorumlu Devlet Bakanı Beşir Atalay’a açmıştır. TRT’den sorumlu Devlet Bakanı Beşir Atalay, Anamuhalefet lideri CHP’nin Genel Başkanı sayın Deniz Baykal’ın ‘Seçime gidilirken yaz ayında kömür dağıtıyorlar’ açıklamalarını yanıtlamak için TRT’yi kullanmıştır. TRT dün yaptığı bu sorumsuz, yanlı ve yasalar ile YSK’nın düzenlemelerine, uyarılarına, kurallarına aykırı yayınını bugün de ekranlara taşımış, TRT’den sorumlu Devlet Bakanı Beşir Atalay’ın konuşmasını tekrar tekrar yayınlamıştır. Bu açık ihlal karşısında YSK ile RTÜK’ü göreve ve sorumluluğa çağırıyoruz. YSK, bir kamu kuruluşu olan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)’nun ‘Tayyip Radyo Televizyonu” olarak yayın yapmasına izin vermemelidir.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı