Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

CHP’siz Anayasa değişikliği yok

<B>BAŞBAKAN </B>Yardımcısı ve Devlet Bakanı <B>Mehmet Ali Şahin</B> ile Anayasa değişikliği konusundaki son gelişmeleri konuştuk.

İzlenimimiz; CHP ile mutabakata varmadan Anayasa değişikliği yapılmayacağı, hükümet için güvenoyu anlamına gelecek bir referanduma gidilmeyeceği yönünde.

Yüksek Askeri Şûra kararlarını da içeren değişiklik tartışması sonrası Başbakan Tayyip Erdoğan’ın devreye girip, ‘Uzlaşma olmadan Anayasa değişikliği yapmayalım’ mesajıyla çerçeveyi belirlediğini söylemek mümkün.

Anlaşılan, dar bir paketle yetinilecek; Cumhurbaşkanı’nın yetkileri, Anayasa Mahkemesi, YÖK, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) ile ilgili maddelerin gündeme gelmesi için bir ısrarda bulunulmayarak geçilen süreçte yeni bir kriz yaratılmayacak.

ANAHTAR KELİME

Şahin
’in, bu izlenimimizi teyit eden en önemli cümleleri şöyle:

‘Başbakanımızın, grubumuzun, benim anahtar kelimemiz, uzlaşmadır. Başbakanımız da defalarca söyledi. Bütün vatandaşları ilgilendiren Anayasa değiştirilirken, toplumsal uzlaşmayı en ince noktasına kadar aramalı.’

Şahin, ‘Konu hükümetin değil, grupların konusu.
Eğer grubumuzun bir teklifi olacaksa bu, CHP ile olmalı. CHP’nin desteğini ararız. CHP’nin de itiraz etmeyeceği, bizim de istediğimiz birçok madde olduğuna inanıyorum’ derken Türkiye milletvekilliği, seçilme yaşının 30’dan 25’e indirilmesini ilk iki örnek olarak sıralıyor.

Memur sendikalarıyla yaptıkları görüşmelerde, hem Başbakan Erdoğan’ın hem de kendisinin, ‘grevli toplu iş sözleşmesi hakkı’ sözü verdiklerini açıklayan Şahin, CHP’nin buna destek vereceğinden hiç şüphe duymuyor. Dokunulmazlıkların sınırlandırılmasına da ‘varız’ diyen Şahin, masaya oturulması halinde daha pek çok maddede uzlaşma sağlanacağına inanıyor.

Geçen yasama döneminde beş parti bir araya geldiği halde 51 maddede uzlaşma sağlandığını, bunlardan 34’ünün değiştirildiğini anımsatıyor.

Şahin, AKP’nin tek başına Anayasa değiştirecek çoğunluğa sahip olmadığını, 367’nin altında kalınması halinde ise referanduma gidileceğini bildiği için, ‘TBMM’de ittifak sağlandığında referanduma gerek kalmaz’ görüşünü savunuyor.

KURUMSAL UZLAŞMA

Daha önceki açıklamalarında, YAŞ kararlarıyla ilgili değişiklikten de söz eden Şahin, konu yeniden bu noktaya gelince biraz sitem ediyor.

Neden konunun hep buraya çekildiğini soran Şahin, ‘Geçmişte, CHP de Cumhurbaşkanı’nın, Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun, YAŞ’ın da dahil idarenin tüm kararlarının yargı denetimine tabi olmasından yanaydı’ diyor.

Yargı denetimine açıklığın kayıp olmadığını, hukuk devletinin böyle güçleneceğini anlatan Şahin, tartışmanın YAŞ merkezli sürdürülmesinin demokratik geleneklerle de uyuşmadığına inanıyor.

‘İşlemin hukuk içinde olduğuna inanan, yargı denetiminden çekinmez’ diyen Şahin, son noktayı şöyle koyuyor:

‘Ayrıca, bu söylemin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı bir eylem gibi değerlendirilmesi de yanlış. Buna üzülüyorum. Hukuk sınırları içindeki kararlar, kurumları daha da güçlü kılar. Öbür yandan, YAŞ’ın, emeklilik, terfi ve tayin gibi bazı kararlarının denetim dışı kalması benim de inancım. Bunlar Silahlı Kuvvetler’in disipliniyle ilgili. Silahlı Kuvvetler’in iç disiplinini bozacak karar ve uygulamalara ben de karşıyım. Üstelik böyle bir düzenleme olacaksa, kurumlarla mutabakat içinde olmalı.’
X