Gündem Haberleri

  CHP: Ölüme neden olmak maharet değil

  Hürriyet Haber
  21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Sekreteri Önder Sav, cezaevlerine yapılan müdahalenin ölümlere neden olmasının, insan hayatını kurtarmayı amaçlayan operasyonun başarıya ulaşmadığını ortaya koyduğunu söyledi. Sav, ''Marifet ve maharet, güç kullanarak ölüme neden olmak değil, can kurtarmaktır.'' dedi.

  Sav, yaptığı yazılı açıklamada, cezaevlerinde ölüm oruçlarının başladığı ilk günlerde hükümetin bu olaylara kayıtsız kalarak umursamaz bir tavırla, tutuklu ve hükümlülerle inatlaşmaya girdiğini savunarak, ''Bu bağışlanamaz bir hafiflik ve ciddiyetsizliktir'' dedi.

  Başbakan Bülent Ecevit'in, (artık bu teröristler Türkiye'de devletle başa çıkamayacaklarını anlamış olmalıdır) sözlerinin, ''devletin, gücünü cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüleri öldürerek kanıtlamaya çalıştığının göstergesi olduğunu'' öne süren Sav'ın açıklaması şöyle:

  'Mahkumun can güvenliği devletin görevi'

  ''Cezaevi dışındaki insanlar kadar cezaevi içindeki insanların da yaşama hakkı vardır. Devlet cezaevindeki insanların can güvenliğini de korumakla yükümlüdür.

  Şefkat operasyonu, hayata dönüş operasyonu adı altındaki müdahalelerde söylenip yazıldığı gibi 20'ye yakın insan şu ya da bu nedenle ölerek yaşama hakkını yitirmişse, operasyonun müşfikliği, can kurtarma amacı tartışılır hale gelir. Marifet ve maharet, güç kullanarak ölüme neden olmak değil, can kurtarmaktır.

  Ölüm orucu tutanların eylemlerinden siyasal yarar umanlar da, ortaya çıkan manzara ve ölümler karşısında insanlıklarından utanmalıdırlar. Ne devlet, ne örgütler, ne de mahkumlar insan yaşamını, ölüme götürecek boyutta hafife alamaz. Geliyorum diyen olaylara ve ölüme adım adım yaklaşılırken kılını kıpırdatmayan, çözüm yolları aramayanlar, vebal altındadır. Ölenlerin ana-babaları ve yakınlarının acılarını, ıstıraplarını daha fazla artıracak, yeni ölümlere neden olacak davranışlardan süratle uzaklaşılmalıdır.''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı