"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

CHP’nin ilk seçim kozu aile sigortası

CHP’nin seçimlerde kullanacağı ilk koz olan Aile Sigortası Kurumu’nun detayları belli oldu. Aile bazında 600 TL’den başlayacak yardımlar ailedeki çocuk sayısı, yaşlı ve sakat sayısına bağlı olarak 1.250 TL’ye kadar çıkacak. Her aile için asgari bir miktar belirlenecek ve ailenin sağladığı gelir, bu miktarın altında kaldığı takdirde, geriye kalan kısım kadar yardım verilmeye devam edecek.

Aile sigortası Kurumu’nu İstanbul’da açıklayana CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her şeyden önce AKP’nin yaptığı gibi, “yoksulluğu yönetmeyi” değil yoksulluğu azaltmak ve yok etmeyi amaçladıklarını, mevcut yoksullar için ise bu sistemi getireceklerini söyledi. AKP’nin yoksulluğu yönetmeye çalıştığını, yoksulluğu siyasi amaçlı kullandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, minnet duygusu yaratan yardımlar ile oy dahil kararlarını özgür biçimde veren bireyler yaratılamayacağını söyledi.

Aile sigortası yardımlarını “vatandaş hakkı” olarak kabul ettiklerinin altını çizen, paranın ailedeki kadının adına bankaya yatırılacağını belirten Kılıçdaroğlu, aile sigortasının Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) kabul ettiği, bizim de 1971 yılında uygulamayı taahhüt ettiğimiz ama uygulamadığımız bir sigorta türü olduğunu söyledi. Şu anda 14 ayrı kurum tarafından 4.1 milyar TL tutarında yardım yapıldığını, aile sigortası ile birlikte tek çatı altında bu yardımların toplanacağını ve devlete ek maliyetin 8.7 milyar TL olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, bu kaynağın rahatlıkla bulunacağını söyledi. Bu rakamın milli gelirin binde 7’si, toplam harcamaların yüzde 1.7’sine denk geldiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu kadarlık bir harcama kaleminin rahatlıkla kaydırılabilecek bir harcama kalemi olduğunu hatırlattı.

Devletin elemana ihtiyacı olduğunda, kursslarla yetiştirilecek, bu kapsama giren ailelerden eleman seçeceğini, ayrıca özel sektöre de buradan eleman almasının tavsiye edileceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, dolayısıyla bu ek kaynağın maksimum miktar olduğunu zamanla bunun da azaltılacağını söyledi.

Siyasi amaçlı olarak kullanılan, minnet duygusu yaratacak mevcut yardımların kabul edilemeyeceğini, insanların onurunu kırmayacak, “sağ elin verdiğini sol elin bilmeyeceği” bu yeni sisteme geçileceğini belirten Kılıçdaroğlu, Devlet Denetleme Kurumu (DDK) dahil birçok denetim kurumunun mevcut yardımlardaki büyük yolsuzluklara dikkat çektiğini hatırlattı. Yeşil kart uygulamasının disipline edilerek devam edeceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, kömür yardımının kaldırılacağını, yoksul kesimlere doğalgaz temin edileceğini ve belli miktarda doğalgazın bu ailelere ücretsiz verileceğini de söyledi.

İÇTALEBİ DENGELEYECEK AMORTİSÖR


Aile sigortası ile ilgili basın toplantısı öncesi Kılıçdaroğlu ve ekibi bir grup ekonomi yazarıyla bir araya gelerek sistemi anlattı. Burada çalışma hakkında bilgi veren Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata, çeşitli tanımlara göre 5 ile 8 milyon yoksul aile bulunduğunu belirtirken, toplumun beşte birini oluşturan en yoksul kesim için getirilen bu sistemin üretkenliği artıracak biçimde planlandığını söyledi.

Ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak da mali disiplinden kesinlikle taviz verilmeyeceğini, kamu borç stokunun milli gelirin yüzde 40’ını aşmayacak ölçüde programlarını yaptıklarını söylerken, kamu harcamalarının yüzde 1.7’si kadar ek kaynak gerektiren bu sistemin kaynağının rahatlıkla bulanacağını, kaynak sıkıntısı olmayacağını söyledi. Öztrak, bu sigorta ile içtalebin de istikrarlı seyretmesinin sağlanacağını, sistemin krizlerden etkilenmenin azaltılacağı bir amortisör görevi yürüteceğinin da altını çizdi.

Kılıçdaroğlu, makro ekonomik programın yıllık yüzde 7 büyümeye göre hazırlandığını, işsizlikle mücadele gibi yeni programlarını da yakında açıklayacaklarını söyledi.

CHP’nin iktidar olduğu takdirde hemen hayata geçirmeyi planladığı aile sigortası sistemi, gerçekten de insanlık onurunu zedelemeyen, bu gelirin “vatandaşlık hakkı” olarak görüldüğü, bu nedenle yardımların oya çevrilmeyeceği, çağdaş bir sistem olduğu kesin.
X