Ege Haberleri

EGE

  CHP MYK’da iki Egeli

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  31.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP kurultayında Parti Meclisi’nde yedi, Yüksek Disiplin Kurulu’nda dört kişiyle temsil edilen İzmir, Merkez Yönetim Kurulu’nda ise sahipsiz kaldı.

  Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, yardımcılarını seçerken İzmirli PM üyelerinden tercihte bulunmadı. Parti kulislerinde İzmir milletvekillerinden Oğuz Oyan’ın adı ekonomi ve mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı, Alaattin Yüksel’in ismi de halkla ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığı için geçse de beklenen olmadı. Kılıçdaroğlu’nun A takımına İzmir için tercihte bulunmamasında PM seçiminde yaşanan sarı liste krizinin etkili olduğu öne sürüldü.


  Keskin ve Tezcan girdi
  Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’den kimseyi almadığı MYK’da Ege’den ise iki isme koltuk verdi. Partinin iki numaralı koltuğuna, Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na Denizli Milletvekili Adnan Keskin getirildi. Aydın Milletvekili Bülent Tezcan da Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.


  Genel Başkan’ın takdiri
  İl Başkanı Ali Engin, MYK’da İzmir’in temsil edilmemesini, “Genel Başkan’ın takdiri. Bir şey diyemeyiz. Bu, onların yetersiz oldukları anlamına gelmez. Zaman ayırma ve uzmanlıkla ilgili bir tercih. Partide aynı uzmanlık alanında birden çok kişi var. İzmir’den olsaydı sevinirdik ancak her ilden olacak diye bir şey yok” sözleriyle değerlendirdi.

  İlla koltuğa gerek yok
  Parti Sözcüsü koltuğunu Haluk Koç’a kaptıran İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler, “Yeni bir MYK. Genel Başkan’ın takdiri” demekle yetindi. Bir diğer vekil Alaattin Yüksel, “Siyaset yapmak için koltuğa gerek yok. Bize verilen görevi PM’de de layıkıyla yerine getiririz” dedi.


  Küçük hesaplarla olmaz
  İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, “MYK partinin icra organıdır ve Türkiye’yi yönetir. MYK’da, partinin en yüksek oyu aldığı kentin temsil bulmaması eksikliktir. Bunda İzmir’i dizayn etmeye çalışanların küçük hesapları etkili olmuştur. Küçük hesaplarla büyük fotoğraf görülemez. İzmir’i kucaklayan doğru bir çalışma yapılamadı” diye konuştu.


  Aynı duruşu beklerdik
  Eski il başkanlarından Rıfat Nalbantoğlu, “İl Başkanı Ali Engin’den sarı listeyi yaparkenki kararlılığını ve duruşunu, MYK öncesi de göstermesini beklerdim. PM’ye giren yedi kişiden birini MYK’da görmek isterdik. Herhangi bir genel başkan yardımcılığı konusunda yedi arkadaştan biri İzmir adına önemli bir görev yapabilirdi” dedi.


  Baskı ve ayak oyunu
  Bir önceki İl Başkanı Tacettin Bayır ise, “Baskı ve ayak oyunlarının sonucu. Yüksel’in amacı, Güler’in girmesini engellemekti. Amacına ulaştı” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı