Çukurova Haberleri

ÇUKUROVA

  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı: Bahçelerin rengi hala turuncu

  AA
  19.12.2014 - 11:03 | Son Güncelleme:

  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, narenciye üreticisinin, kesim işçisinin parasını bile çıkaramadığı için ürünü dalında bıraktığını söyledi.

  Atıcı, Meclis'te kürsüye mandalina, limon, portakal dizerek, narenciye üreticilerinin sorunlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

  Mersin ve diğer tüm üretim alanlarında, toplanamadığı için narenciye ürünlerinin ağaçta kaldığını belirten Atıcı, "Bahçelerin rengi hala turuncu" dedi.

  Narenciye üreticisinin hayal kırıklığı ile başbaşa bırakıldığını, açlığa ve yoksulluğa terk edildiğini anlatan Atıcı, şunları kaydetti:

  "Narenciye üreticisi bir yıl boyunca gözü gibi baktığı ağacın ürününü toplayamamaktadır. Çünkü kilosu 20 kuruştan bile kimse mandalinanın yüzüne bakmamaktadır. Üretici, kesim işçisinin parasını bile çıkaramadığı için ürünü dalında bırakmaktadır. Üreticinin, ürünü bu yıl para etmezse gelecek yıla kadar başka gelir yok.

  Sadece üretici değildir mağdur olan. Narenciye ürünlerini toplayacak olan kesimci işçiler, hamallar, şoförler, meyveyi tezgaha dizen kadın işçiler de kışı buradan gelecek parayla geçirmeyi planlamıştı. Bunlar da mağdur. Ürünü dalında satın alan, bunun için kredi kullanan ve ihraç etmeyi bekleyen tüccar da mağdur.

  Bütün bunların tek sorumlusu, yanlış politika izleyen hükümettir.

  Aytuğ Atıcı, narenciye üreticilerinin sorununun çözülmesi için öncelikle Mersin'de narenciye ihtisas borsası kurulması, ziraat fakülteleri ile işbirliği yapılarak kalitenin artırılmasına ilişkin planlama yapılması, kooperatifleşme için teşvikler verilmesi, tüketimin özendirilmesi için okullarda narenciye ürünlerinin dağıtılması gerektiğini ifade etti.

  Atıcı daha sonra, basın mensuplarına mandalina, portakal ve limon dağıttı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı