"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

CHP Marksist bir parti değil ama

GENEL Başkan değişikliği ile toplumda iktidar olma umudunu filizlendiren CHP için bir gelecek analizinin yapılması gerekir.

CHP Marksist bir parti değil ama sosyal demokrat bir parti olarak emek ekseninde büyümelidir. CHP sol kültürle yeniden kaynaşmalı, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri ile ilişkilerini geliştirmeli, Kemalizmi değişen çağa göre yeniden yorumlamalı ve Kemalizmin toplumsal ve siyasal güvenceler içeren bir düşünce sistemi olduğunu kanıtlamalıdır.
CHP iktidar olma kararlılığını düzen değişikliği programını hazırlayarak duyurmalı ve halka umut vermelidir. Bunun için Bakanlık Komiteleri oluşturup uygulama ve kadro çalışmaları yapmalıdır.
Sosyal Güvenlik Kurulu kapsamında olan 33 milyon insanı siyasetinin hedefi yapmalı, devlet teşviklerini ve kredilerini işyerlerinde çalıştırdığı işçileri sendikalı olan ve toplu sözleşme yapmış işverenlere öncelikle vereceğini duyurmalıdır.
Özelleştirmelere son verileceğini, amacına uygun kullanılmayan işletmeleri geri alacağını (Almanya’da olduğu gibi), yabancı sermaye ve çok uluslu şirketler karşısında ekonomik milliyetçilik yaparak ulusal sermaye ve girişimcileri koruyacağını kamu oyu bilmelidir.
Kamu girişimlerinde taşeronluk (alt işverenlik) kalkmalı, özel sektörde sıkı denetlenmeli ve bu kesimde kayıt dışılık ve sendika düşmanlığının önüne geçilmelidir.
CHP iktidar olmak zorunda olduğunu yoksa Mustafa Kemal’in emperyalizmi yenerek kurduğu bu devletin bir asırı doldurmadan emperyalizmin masasında meze olacağını, yok olacağını çok iyi bilmelidir.
Tüm bunların gerçekleşebilmesi için yeniden siyaset yapacağını açıklayan sayın Deniz Baykal’ın gölgesini CHP üzerine düşürmemesi gerektiği bilinmelidir. Genel Başkanlığı süresince gölgesinde ot yetiştirmeyen sayın Baykal, Genel Başkanlık sonrasında CHP’yi ve onun halka umut veren yeni Genel Başkanını da gölgesinde boğmamalıdır.
Yrd.Doç.Dr. Engin ÜNSAL-Tek Gıda İş Sendikası Genel Başkan Danışmanı

‘Aceleci Bakan’ yüzünden kader kurbanı olabilirdik


GEÇEN salı günü 09.30 sularında özel aracımla Beştepe yönünde, Fatih Hastahanesi’ne doğru sıkışık bir trafikte, yolun en sol şeridinden ağır ağır ilerlerken, sol yanımdan 0015 plakalı bir bakan aracı ile ardındaki koruma aracının hızla karşı şeride geçerek yoluna devam ettiğini ürkerek izledim. Ardından da fırsatı ganimet bilen 3-5 araç daha... Anlıyacağınız imam-cemaat meselesi. Sayın Bakanımız sanırım o gün sabah haberlerinde duyduğum Bakanlar Kurulu toplantısına yetişme telaşında idi. O anda karşı yönden gelen ve ne olduğunu anlamadan yolun sağına kaçma çabasındaki araç içindekiler az daha Sayın Başbakanımızın deyişi ile ‘kader’ kurbanı olmaktan son anda kurtuldular.
“İşte güzel ülkemi yönetenlerdeki vatandaşa saygı düzeyi” dedim içimden.
Bu davranışını kınıyorum.
Dr. Mustafa ÖNDER

Mesaj panosu

YENİMAHALLE Kaymakamlığıı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Yedi İklim Anadolu’ koro ve orkestrasi bugün 19.30’da seyircilerle buluşacak. Yer: Türkiye Voleybol Federasyonu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Kapalı Salonu, Beşevler.
X