Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP lideri'nden Berberoğlu iddiası: Tutuklanmadan cezaevinde oda hazırlandı

  Rifat BAŞARAN / BOLU
  26.06.2017 - 21:28 | Son Güncelleme: 26.06.2017 - 21:28

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 12’nci gününde İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla ilgili dikkat çekici bir iddiada bulundu. Kılıçdaroğlu, “Yargılanırken henüz daha karar verilmemiş, ama Maltepe Cezaevi’nde üç oda hazırlanıyor. Odanın ufak tefek eksiklikleri gideriliyor. Çünkü o kişinin mahkum edileceği, ne kadar ceza verileceği önceden biliniyor. Bizim bu yürüyüşümüze haklılık kazandıran en temel olaylardan birisi” dedi. CHP lideri, yürüyüşün dünkü bölümüne, Bolu çıkışında Dağkent mevkiinde kurulan kamptan başladı.

  Kılıçdaroğlu, yürüyüş öncesi şunları söyledi:

  ANKARA’DAN BAKILDI

  “Bir duyum aldık, gerçekten son derece üzüldüm. Düşünün bir kişi yargılanırken henüz daha karar verilmemiş, ama Maltepe Cezaevi’nde üç oda hazırlanıyor. Odanın ufak tefek eksiklikleri gideriliyor. Çünkü o kişinin mahkûm edileceği, ne kadar ceza verileceği önceden biliniyor ve ona göre yer hazırlanıyor. Bu yargı ile siyasi iktidar arasındaki bağlantıyı gösteren en somut örneklerden birisi. Bizim bu yürüyüşümüze haklılık kazandıran en temel olaylardan birisi. Mahkeme karar verecek ama yürütme organı veriyor. Mahkeme sadece dillendiriyor bunu. Nerede yatacağı, kalacağı, odanın ufak tefek ihtiyaçları gideriliyor. Ankara’dan geliyor, odalara bakıyorlar nedir ne değildir diye. Dolayısıyla bu bizi derinden yaraladı ve adaletin neden zorunlu olduğunu bir kez daha bize gösterdi.”

  CHP liderinden Berberoğlu iddiası: Tutuklanmadan cezaevinde oda hazırlandı

  YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİ

  Bayram tatiline denk gelen yürüyüşte dün yüksek katılım dikkat çekti. Farklı illerden gelen vatandaşlarla birlikte yürüyenlerin sayısı10 bine yaklaştı. Cumartesi Anneleri ile üniversiteden ihraç edilen Prof. İbrahim Kaboğlu da dün yürüyüşe katıldı. Bazı engelli vatandaşlar da tekerlekli sandalyeyle Kılıçdaroğlu’na eşlik ettiler. Bolu Dağı tırmanışı öğle saatlerinde 35 derece sıcakta yapıldı. Yürüyüş sırasında fenalaşan bazı vatandaşlara ambulansta müdahale edildi.
  Yürüyüş sırasında provokasyonlara karşı uyarılar yapıldı. Katılımın artması üzerine, Kılıçdaroğlu’nun güzergâhı boyunca pek çok provokasyon yapıldığı ifade edilerek, korteje sızmaların yaşanabileceği belirtildi. Uyarıda, “adalet” yazılı tişört, şapka almanın kolay olacağı belirtilerek, milletvekillerinden 25 kişilik bir ekip oluşturulacağı ve şüpheli kişilerin bu milletvekillerine bildirilmesi gerektiği vurgulandı. Yürüyüş sırasında asla parti sloganı atılmaması konusunda da uyarı yapıldı. Ayrıca provokasyon girişimlerine karşı sağduyulu yaklaşılması, tepkilere alkışlarla yanıt verilmesi istendi.

  CHP liderinden Berberoğlu iddiası: Tutuklanmadan cezaevinde oda hazırlandı

  ŞENER DE KATILDI

  Yürüyüşe AK Parti eski kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener de katıldı Şener gazetecilere “Bu yürüyüşe karşı çıkmak demek, ‘Biz adaletsizlik istiyoruz’ demektir. Hukuk ihlallerine karşı çıkmak, ‘Biz hukuk değil keyfi yönetim istiyoruz’ demektir. Bu eleştirileri doğru bulmuyoruz. Yürüyüş anayasal çerçevede büyük bir olgunlukla yoluna devam etmektedir” dedi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı