Ege Haberleri

  CHP’li Susam: Çekte hapis kalksın ama sigorta gelsin

  İZMİR, (DHA)
  28.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Sanayi Ticaret Komisyonu Üyesi Mehmet Ali Susam, Çek Kanunu’nun mevcut şekilde yasalaşması durumunda piyasada çeke güvenin kalmayacağını söyledi.

  Susam, çek sigortası oluşturulmasını önerdi. TBMM’deki görüşmeler sırasında konuşan ve hiç kimsenin kötü niyet olmadan bir gün bile hapis yatmasına insanın gönlünün razı olmayacağını söyleyen Susam, şöyle dedi:

  “Ancak, ödenmeyen çekler nedeniyle oluşacak alacaklı mağduriyetine de kimsenin yüreği dayanmaz. Türkiye’de işletmelerin işletme sermayeleri eksiktir. Namusuyla, dürüstlüğüyle ticaret yapan insanlar çekini gününde ödeyerek kendilerine çek vasıtasıyla işletme sermayesi oluşturmuşlardır. Çekini ödeyen kişi piyasada itibarlıdır, mal alır, mal satar ve bu anlamıyla da ticarette eksik sermayeyle daha yüksek ciro yapma imkanına kavuşur. Çek bugüne kadar alacaklı kişinin güven duyduğu bir ödeme aracıydı. Bu güveni ortadan kaldırırsanız, sermaye sıkıntısı çeken insanların birçoğu çek kullanamaz hale gelir, ciroları, hacimleri çok ciddi şekilde düşer, ekonomi daralır.”

  Çek Kanunu’yla birlikte ‘Çek Sigortası’ oluşturulması gerektiğinin altını çizen Mehmet Ali Susam, “Çek yazılırken bankaya da elektronik ortamda bilgi verilir, bu çek bankaların şirketlerince sigorta ettirilir. Böyle bir sistemde alacaklı olan sigorta nedeniyle çeke güvenir. Bankacılık sistemi çekleri ya da kredi kartını 10’ar-20’şer dağıtırken böyle bir sigortadan kaçmamalıdır. Böyle bir sigorta, ekonomiyi çığırından çıkarmadan, piyasada çekin itibarının devam ettirmesini sağlar. Öte taraftan, çek kesilirken banka bilgilendirileceğinden kayıt dışı ekonomi de kayda alınmış olur, devlet ciddi bir kazanç elde eder” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı