BALIKESİR HABERLERİ

CHP’li Akın’dan Gönen İçin Kanun Teklifi

IHA
27.07.2015 - 16:52Son Güncelleme :

CHP MİLLETVEKİLİ AHMET AKIN, GÖNEN'DE BİR ZİRAAT FAKÜLTESİ VE TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KURULMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ

IHA

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’in Gönen ilçesinde bir ziraat fakültesi ve tarımsal araştırma enstitüsü kurulmasını içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.
CHP Milletvekili Ahmet Akın, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede zengin topraklara sahip Gönen Ovası’nda tarımın yoğun bir şekilde yapıldığına dikkati çekti. Gönen’de hemen her türlü sebze, hububat, bakliyat, endüstri ve yem bitkileri ile meyve yetiştirildiğini belirten Akın, “Gönen özellikle, dünyaca ünlü pirinci ile adından sıkça söz ettirmekte ve bölgesinde tarım açısından önemli bir potansiyel yaratmaktadır” dedi.
Gönen’de, pirinç, patlıcan, maydanoz ve diğer hububat ürünleri arpa, buğday ve sebzeleri ile gelişmekte olan meyveciliğin de kayda değer oranda bulunduğu bölgeye gelir sağladığına dikkati çeken Akın, şunları kaydetti:
“Ayrıca, ilçede 3 bin 259 işletmede toplam 43 bin 998 büyükbaş, 2 bin 647 işletmede toplam 62 bin 275 küçük baş hayvan bulunmaktadır. Ayrıca 54 işletmede 1 milyon 313 bin 722 kanatlı ve 74 işletmede 8 bin 560 arı kovanı bulunmaktadır. Tüm bu veriler, ilçede çağdaş tarım ve hayvancılık teknikleri üzerinde bilimsel çalışmalar yürütecek, üreticiyi tarımsal faaliyetlerde yönlendirecek bir ziraat fakültesini kurulmasını zorunlu kılmaktadır.
Öte yandan, kanun teklifi ile kurulmasını önerdiğimiz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ise bölgenin tarımsal özelliklerine ve önceliklerine uygun ürün gruplarında ülke düzeyinde proje merkezi olma görevini yerine getirecek biçimde tarımsal araştırmalar yürütmek, bölgeler arası ortak konularda hazırlanacak araştırma projelerinde uygulayıcı ya da koordinatör olarak görev almak, bölgede mevcut diğer kamu-özel sektör araştırma kuruluşları ve üniversitelerle işbirliğini geliştirmek ve arıcılık araştırmaları yapmak, koloni geliştirmek konularında çalışmalar yürütecek.”
Akın sözlerinin devamında, “Zirai faaliyetlerin yoğun olarak devam ettiği Gönen’de bir ziraat fakültesi ve tarımsal araştırma enstitüsü ihtiyacı olduğu ortada. Kanun teklifimiz ile bu açığı kapatmayı amaçlıyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden CHP’li Akın’dan Gönen İçin Kanun Teklifi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP’li Akın’dan Gönen İçin Kanun Teklifi haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  17:55
 • Yatsı
  19:27
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı