Ege Haberleri

EGE

  CHP’li adaylardan sağlıkçılara söz

  Hürriyet Haber
  28 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mayıs 2011 - 21:01

  CHP İzmir adaylarından Prof. Dr. Rıza Türmen, Prof. Dr. Hülya Güven, Dr. Aytun Çıray, Kazım Umdular ve Ebru Okay, sağlık meslek odaları temsilci ve üyelerine partilerinin sağlık sistemine yönelik projelerini anlattı.

  Bayraklı Tepekule Kongre Merkezi’ndeki toplantıya Tabip Odası, Eczacılar Odası, Veteriner Hekimleri Odası, Diş Hekimleri Odası yönetici ve üyeleri katıldı.
  İlk sözü alan Kazım Umdular, AK Parti iktidarında 4857 sayılı İş Kanunu’nun yeniden düzenlendiğini, bu süreçte TMMOB ve Türk Tabipler Birliği’nin ‘İş Güvenliği Mühendisliği ve İşyeri Hekimliği’ konularında kamu yararına hazırladığı görüş ve önerilerin yasa ve yönetmeliklere yansıtılmadığını vurguladı.
  Umdular, bu vurdumduymazlığın her yıl bin 100 kişinin iş kazaları nedeniyle yaşamını yitirmesine, 10 bini aşkın kişinin meslek hastalığına tutulmasına neden olduğunu, 4 milyar TL ekonomik kaybın meydana geldiğini söyledi.
  Prof. Dr. Hülya Güven, AK Parti’nin sağlık sistemini pazara, hastaları müşteriye, sağlık çalışanlarını ise şamar oğlanına dönüştürdüğünü öne sürdü. Güven, “CHP iktidarında sosyal devlet anlayışına uygun olarak ilaç ve muayene katkı payları kaldırılacak, sağlık hizmetleri yurttaşlarımızın yaşadığı en yakın noktaya, yeterli sayıda sağlık personeliyle ulaştırılacak. Sağlık çalışanlarında taşeronlaştırma kaldırılacak” dedi.
  Prof. Dr. Rıza Türmen, Anayasa’da sosyal devlet kavramının bulunduğunu, ancak bunun yaşamda var olmadığını vurguladı. Türmen, “AKP, sosyal devletin gereği olan sağlık ve eğitim hizmetlerini taşeronlaştırıp, piyasalaştırıp, sosyal devlet anlayışını yok etti” diye konuştu.
  Dr. Aytun Çıray, AK Parti’nin sağlık sisteminin bir hayal dünyası olduğunu savundu, CHP’nin muayene katkı payını kaldıracağını, aşı ve kan ürünleri üretiminin devlet eliyle gerçekleştireceğini bildirdi.
  Ebru Okay ise darbelerden beslenerek gelen AK Parti iktidarının 12 Haziran’da halk eliyle sona erdirilmesini istedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı