Gündem Haberleri

  CHP, kurultaya borç para arıyor

  Hürriyet Haber
  23.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  30 EYLÜL Kurultayı'na doğru hızla ilerleyen CHP'de dün ilginç bir gelişme ortaya çıktı. Partinin kasasında bulunan 2,5 trilyon liranın bittiği ve kurultayı yapabilmek için partili bir işadamından borç para istendiği öğrenildi.

  Altan Öymen Genel Başkan olduğunda CHP'nin kasasında 600 milyar lira para bulunuyordu. Ayrıca bu yılın başında Hazine'den de ‘‘Siyasi Partilere ödenen devlet katkısı’’ çerçevesinde 1 trilyon 400 milyar lira yardım alındı. Bunların dışında 326 milyar lira banka faiz geliri ve bağışlarla CHP'nin kasasındaki para tam 2 trilyon 530 milyar liraya ulaştı.

  Ancak parti yönetimi bu parayı, hızla yatırımlara yöneltti. 850 milyar liraya, yeni genel merkez binası yapımı için arsa alındı. Ayrıca eldeki mevcut otobüslerin yerine 400 bin mark (140 milyar lira) ödenerek son model bir otobüs alındı ve parti yöneticilerinin kullandığı makam otomobilleri için de 130 milyar lira harcama yapıldı. Bunların dışında yönetim harcamaları için 322 milyar lira, yurtiçi ve yurt dışı seyahatler için 99 milyar lira, toplantılar için 32 milyar lira harcandı.

  Bu harcamaların dışında da yapılan zorunlu ödemeler sonunda Eylül ayı geldiğinde CHP'nin kasasındaki 2,5 trilyon lira bitti.

  Eski Genel Sayman Nihat Matkap, partinin parasız kaldığını doğrulayarak, ‘‘Ancak sorunu aştık. Para bulduk, avans alıyoruz’’ dedi. Matkap, partinin yaptığı yatırımla aslında karlı durumda olduğunu savunarak, ‘‘Genel Merkez yapımı için aldığımız arsaya 850 milyar lira ödedik ama istesek şu anda iki katı fiyatla satabiliriz’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı