Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CHP İzmir İl Başkanı istifa etti

  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
  10.01.2011 - 11:01 | Son Güncelleme: 10.01.2011 - 13:00

  CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantaoğlu seçimlerde milletvekili adayı olacağından görevinden istifa etti.

  CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) milletvekili adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde yöneticilerinin en geç 10 Ocak’a kadar görevlerinden istifa etmelerini öngören genelgesi gereği görevinden ayrıldı. CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi iken 9 Şubat 2009 tarihinden CHP İzmir İl Başkanlığı’na atanan Rıfat Nalbantoğlu, 2010 yılının Şubat ayında dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından görevden alınmış, Temmuz ayında CHP Genel Başkanlığı’na Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesiyle Genel Sekreter Önder Sav tarafından yeniden göreve atandığında "Nerede kalmıştık" demişti.

  2007 genel seçimlerinde birinci bölge dokuzuncu sıradan aday olan Nalbantoğlu, yeniden adaylık için görevden ayrılırken "Birlikte görev yapmaktan onur ve şeref duyduğum İzmir il örgütünün referandumdan başarıyla çıktığına inanıyorum. İzmir çok daha büyük başarıları ve vizyonu hak ediyor. İzmir gözbebeği olmaya devam edecek. 4- 5 aylık süreç içinde genel seçimi hep beraber yaşayacağız. Örgütün alnının akıyla çıkacağına inanıyorum" dedi. Nalbantoğlu, istifa önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin başta olmak üzere tüm genel başkan yardımcıları, ilçe başkanları ve il yöneticileriyle görüşerek aldığı istifa kararında isteye girme garantisi alıp alınmadığı yönündeki soruya, "Kimsenin kimseye taahhüdü olmaz. Adına görev yaptığımız kurumlardan bugün itibariyle ayrılmak konusunda onay istedik ve ayrıldık" dedi.

  BAYINDIR VE TİRE’NİN KAYBEDİLMESİNE ÜZÜLDÜM

  Nalbantoğlu, basın mensuplarının, "Görev yaptığınız süre içinde hiç ’keşke’niz oldu mu?" yönündeki sorusuna "Keşke yapmasaydım dediğim pişmanlık duyduğum karar yok. Şunu da şöyle yapsaydık dediğim bir şey yok. Birlikte görev yaptığım yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte her türlü önlemi aldığımı düşünüyorum. Bayındır ve Tire belediye seçimlerini kaybettiğimiz için çok üzüldüm" sözleriyle yanıt verdi.

  İL BAŞKANLIĞI’NI TAMER AKCAN YÜRÜTECEK

  Nalbantoğlu ile birlikte il yönetim kurulu üyelerinden Ali Rıza Kaya ile Rıfat Özer de milletvekili adaylığı için görevlerinden istifa etti. İzmir il yönetimindeki üye sayısı 21’den 18’e düştü. Nalbantoğlu, Genel Merkez’den yeni genelge gelene kadar İl Başkanlığı’nı Tamer Akcan’ın yürüteceğini belirterek, süreci şöyle anlattı:

  "Genelgeye göre şu anda boşalan görevlere atama yapılmayacak. Bu konu yeni bir genelge ile düzenlenecek. 18 arkadaşım göreve devam edecek. MYK üç kişilik yeni atama düşünürse 18 kişi de devam edebilir. Yönetim içinden biri de il başkanı olarak atanabilir. Ancak genelge ile bu yolun açılması lazım. Bugün bu yol kapalı. Yeni düzeleme bir hafta içinde olacak. Bugün 50 il başkanı, 250’ye yakın ilçe yöneticisinin görevi bırakacak. MYK bunları değerlendirip, yeni bir rota çizecek."

  DÖRT İLÇE BAŞKANI İSTİFA ETTİ

  Bergama İlçe Başkanı İdris Yavuzyılmaz, Gaziemir İlçe Başkanı Yüksel Demirsoy, Karşıyaka Ertam Özen, Balçova İlçe Başkanı Mustafa Moroğlu da görevlerinden istifa etti. Moroğlu’nun istifasının milletvekilliği için değil il başkan adaylığı için olduğu öğrenildi.

  ÇALIŞAN GAZETECİLERE, ŞANS GETİREN FİL

  Nalbantoğlu istifasının ardından Konak Belediyesi Semtevleri’ndeki kadınların yaptığı başarı güç, şans ve üretkenliği temsil eden küçük fil objeleri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarına hediye etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı